YENİLER >

Kediler Neden Tırmalar?

Kediler Neden Tırmalar?

Kediler sadece kedicileri değil, evdeki eşyaları da sıklıkla tırmalar. Tırmalama, kediler için son derece doğal ve içgüdüsel bir davranış olsa da insanlara ve eşyalara zarar vermeleri, kediciler için zor bir durum haline gelebilir.

Kediler eğer bir eşyayı veya bir nesneyi tırmalıyorsa, bu durum kedilerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Çünkü böylece kediler vücudunu tamamen gerer ve sırt kaslarındaki gerginliği azaltma imkanı elde eder. Diğer bir sebep ise kediler tırmalama ile beraber pençelerinin dış katmanlarını atar. Ancak kediler sadece bu sebeple tırmalamazlar. Kedinizin özellikle ev eşyalarını tırmalamalarındaki amaç alan belirleme isteğidir. Çünkü kedilerin patilerinde kokularını yaymaya yarayan reseptörler bulunur ve kedinin kokusu ancak tırmalama ile eşyaların üzerinde kalabilir. Özellikle başka bir kedi ile birlikte yaşayan kediler, kendi sınırlarını ve üstünlüklerini belli etmek için eşyaları tırmalarlar ki diğer kedi, belirlenen alana yaklaşamasın. 

Ne yapmalıyız? Evdeki eşyalara zarar vermesini engellemek için yapmanız gerekenler olabilir. Kedinizi çok seviyor ancak bazı eşyaları tırnaklamasının önüne geçmek istiyorsanız, ticari olarak satılan birçok kedi tırmalama tahtasını, tırmalamaktan hoşlandığı eski bir kaç eşyanızı bunun için kullanabilirsiniz. İlk kedi tahtasını kullanmayı reddederse, alışması için biraz kedi otundan yardım alabilirsiniz.

Keditörün Önerisi

Kediler Üşür Mü?

26.09.2021

Kediler sıcağı seven canlılardır. Kışın onları evin en sıcak bölgelerinde, kalorifer ...

Kedinizin Kişiliği Hangisi?

13.07.2021

Kedilerde insanlar gibi birbirinden farklı karakterlere sahiptirler. Kişiliklerine göre kediler ...

Kediler Alemi

Kedilere Layık Unvanlar

02.10.2021

Kediler cins ve karakter özellikleri bakımından birbirlerinden farklı canlılardır. Her ...

Van Kedisi & Ankara Kedisi

12.09.2021

Türkiye’nin endemik canlıları olan ve tüm dünya tarafından tanınan Van kedisi ve Ankara ...

2000 Yıllık Kedi Figürü

21.05.2021

Peru'daki Nazca bölgesinde inceleme yapan arkeologlar iki bin yıl öncesine tarihlenen bir kedi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER