YENİLER >

Kedilerde Depresyon

Kedilerde Depresyon

Kediler hassas hayvanlardır. İnsanların ruh hali değişikliklerini bile hissedebilirler ve bundan etkilenebilirler. Ne yazık ki, bu hassasiyet bazı kediler için ölümcül sonuçlara yol açabilir. Hayatla yüzleşme cesaretlerini kaybederler ve depresyona girerler. Kedicilerin, kedilerin depresyona girebilecek olduğunun farkında olmaları gerekmektedir.

Kedilerde olası depresyon belirtileri

Kedilerde depresyon kendini çeşitli şekillerde gösterebilir. Bazı kediler iştahlarını kaybeder, bazıları çekimser olur, günün çoğu saatinde uyur veya ortadan kaybolur. Kediniz birdenbire oyun oynamayı bırakırsa, kendini temizlemeyi ihmal ederse veya insanlar tarafından daha aktif olmaya teşvik edilemezse, bu durum ruh halinde bir değişikliğin göstergesi olabilir. Kedilerde bu ruh hali hafif sinirliliğe veya saldırganlığa dönüşür.

Depresif bir kedinin olası nedenleri

Kedilerde depresyonun nedenleri ve semptomları birden fazladır. Hareket kabiliyeti azalırsa, kedicisini kaybederse, kötü bir kaza veya travmatik bir olay geçirirse, uzun süre bir yerde kapalı kalırsa depresyona sebebiyet verebilir.

Ne yapmalıyız?

Kedinizin depresyonda olduğundan şüpheleniyorsanız, veteriner kliniğine gitme zamanı gelmiştir. Alışılmadık davranışın nedeni olarak fiziksel ağrısı da mümkün olabilir. Aynı zamanda bir davranış uzmanıyla iletişime geçmenizi önerebiliriz. Bu süreçteki depresif kedilere, tıpkı insanlarda olduğu gibi ilaç yardımı gerekebilir. Bitkisel ruh hali düzenleyici takviyeler depresif bir kediye yardımcı olabilir. Profesyonel yardım almanız önemlidir. Çünkü kediler bu gibi durumlarda kendilerine yardım edemezler. İyi bir haber vermek gerekirse; kedilerde depresyonun tedavisi genellikle kolaydır!

Keditörün Önerisi

Onlar Eşya Değil, CAN!

27.03.2021

Hayvan sahiplenmek söz konusu olduğu zaman, onların eşya değil bir 'can' olduklarını asla ...

Kediler Alemi

Kediniz İle Tatil Planı

19.07.2021

Tatile çıkmaya karar verdiniz ancak kedinizle ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Onunla ...

Kediler Ve Çizikler

24.06.2021

Davranış sorunu yaşayan kedi sahipleri kedilerin işaretleme yöntemlerini ve ne anlama ...

Kedinizin Güvenini Kazanın

07.06.2021

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...

Geveze - Tuğba Sancak

08.04.2021

İlayda, babasının tayini çıktığı için başka bir okula gitmek zorunda kaldı. Eski ...

Hatay'da İnsanlık Yanıyor

10.10.2020

Hatay Yanıyor… Hatay’da sadece ormanlar değil, ormanlarda yaşayan canlılar , masum canlar ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER