YENİLER >

Artık Daha Kolay Dost Olabilecekler…

Artık Daha Kolay Dost Olabilecekler…

Kedi ve köpeğin anlaşamadığı algısına birçoğunuz şahit olmuşsunuzdur. Ancak bilim insanları, bu tür düşünceleri geçmişte bırakabilecek bir araştırma yaptılar.

Lincoln Üniversitesi'nden hayvan davranışı bilim insanları, evde feromon kullanmanın, aynı çatı altında uyumlu bir şekilde yaşayan köpekler ve kediler için anahtar olabileceğini söylüyor.

Feromonlar, canlılar tarafından çeşitli amaçlarla az miktarlarda salgılanan kimyasallardır. Profesör Daniel Mills ve Dr. Miriam Prior liderliğindeki araştırma, iki farklı feromon ürününün kedi ve köpek etkileşimleri üzerindeki etkilerini inceledi.

Frontiers In Veterinary Science'da yayınlanan sonuçlar, kullanılan Feliway Friends ve Adaptil olmak üzere her iki ürünün sakinleştirici feromonlar salgılaması ile aynı evde yaşayan kedi ve köpeğin arasındaki etkileşimler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

İstenmeyen eylemler, kediyi kovalayan köpek, köpekten saklanan kedi, kedi ile köpeğin birbirine bakması ve köpeğin kediye havlaması gibi davranışlardır. Araştırmacılar, altı haftalık bir süre boyunca, her iki ürün de kullanıldığında istenmeyen etkileşimlerin sayısında kayda değer bir azalma olduğunu söyledi.

Lincoln Üniversitesi'nde veteriner davranışsal tıp profesörü olan Prof Mills, şunları söyledi: "Hepimiz kediler ve köpekler arasındaki gerilimlerin farkında olsak da, bunu iyileştirmek için feromon ürünlerinin kullanımını araştırmak, türünün ilk çalışması olduğuna inanıyoruz. İki türün, aynı evde mutlu yaşayabilmesi için çalışmalar yapıyoruz.’’

"Adaptil'in böylesine yararlı bir etkiye sahip olabileceğini düşünüyoruz. Çünkü rahat bir köpeğin kediyi rahatsız etme olasılığı daha düşük olabilir, bu da daha az stresli ve köpekle sosyal bağ kurmaya daha istekli bir kediye neden olabilir.

Denemeye otuz altı katılımcı kaydoldu ve bunlardan iki katılımcı denemeyi tamamlayamadı. İkinci ve altıncı haftalar arasında, Adaptil alan 17 katılımcının sekizinde ve Feliway Friends alan 17 katılımcının beşinde (yüzde 29) istenmeyen davranış oranlarında yüzde 50'den fazla azalma görüldü.

Her iki gruptaki 17 katılımcının 12'sinde (yüzde 71) istenmeyen davranışlarda yüzde 30 veya daha fazla azalma görüldü.

Keditörün Önerisi

Karoş

27.03.2021

Doktorum “Alma” demişti. “Onun sorumluluğunu kaldıramazsın, zaten yeterince problem var ...

Kediler Alemi

Obezite Kedilerin de Sorunu!

16.09.2021

Obezite, günümüzde insanlarda sağlık sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biri.. ...

Kediler Neden Esner?

14.09.2021

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...

Maymunlar

30.08.2021

İnsanlar tarafından merak uyandıran ve büyük sevgi toplayan maymunlar, görünüşleri ...

Kaplumbağalar

13.08.2021

Kaplumbağalar sırtındaki kalın kabukla dikkatleri üzerine çeken canlılardır. ...

Kediler Ve Akan Sular

28.06.2021

Kediler için akan su güven verir. Akan taze suyu, minik dostlarımız lıkır lıkır içerler. ...

Kedi Ürolojik Sendromu

16.01.2021

Feline Urologic Syndrome (FUS) Kısaca FUS olarak bilinen bu sendrom idrar akıtıcı kanalın ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER