YENİLER >

Kediniz Kaybolduğunda Geri Gelir Mi?

Kediniz Kaybolduğunda Geri Gelir Mi?

Meraklı, keşfe açık özellikte olan kediler, özellikle kızgınlık döneminde bir fırsat bulduğunda evden kaçarlar. Bazen dışarıya adapte olup eve dönmezler, bazen ise eve dönmek için sebepleri vardır.

Kedilerin merak duygusu, onların ev hayatının bile önüne geçebilecek önemli bir duygudur. Kedilerin özgür ruhları, meraklı olmaları ile birleştiğinde ortaya kaçma gibi durum çıkabilmektedir. Kedilerin bu merak duygusunun ortaya çıktığı özel dönemler vardır. Örneğin; dişi kediler kızgınlık döneminde evden kaçmaya daha meyillidir. Bu nedenle kızgınlık döneminde olan bir dişi kedinin dışarıya çıkmasını engellemek için ona hiçbir fırsat verilmemelidir. Bazı dişi kedilerin henüz 4-5 aylıkken kızgınlık dönemine girdiğini unutmayın. Dişi ya da erkek farketmeksizin kızgınlık döneminde kedilerin dışarıya olan ilgisi artacağı için, kedinizin herhangi bir sağlık sorunu yaşamasını istemiyorsanız, kedinizi erken yaşta kısırlaştırmalısınız.

Kediler Kaybolduğunda Nereye Gider?

Kediler evlerini kaybetmeyecek türden canlılar olduğu için ve “evime mutlaka geri dönerim” mantığında olduklarından dolayı genelde çok uzağa gitmeyi tercih etmezler. Umutsuzluğa kapılıp geri dönmeyecek diye düşünmeyin. Kedilerin çok iyi yer yön hafızası vardır. Kediniz evden kaçtıysa ilk başta mahalledeki insanlara kedinizi görüp görmediklerini sorabilirsiniz. Kediniz başına olumsuz bir şey gelmediği, biri tarafından alınmadığı veya dışarıya adapte olmadığı sürece acıktığında evine geri dönmeyi tercih edecektir. Eğer kediniz dışarıdaki hayata adapte olduysa ki bu çok zordur, dışarıda yaşamak için elinden geleni yapacaktır. Yani kediniz kaçtıysa kesinlikle eve döner diyemiyoruz.

Keditörün Önerisi

Yaban Kedileri Geri Döndü

05.08.2021

Yaban kedileri yüzyıllar sonra Hollanda’ya geri döndü. Avlanma ve orman sayılarının ...

Kediler Alemi

Kedim Beni Seviyor Mu?

26.06.2021

Kedilerin cinsleri, karakterleri, fiziki yapıları birbirlerinden farklıdır. Kimi kediler çok ...

Pati Ülkesi - Arzu Aytan

15.05.2021

Ah yine sıkıntılı bir sabah. Duvar dibinden ağır ağır patilerimi sürüyerek yürümeye ...

2 Kedi, 1 Evde

01.05.2021

Kedilerin sevimli olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yumuşak, sevimli, enerji doludurlar. ...

Sezgin Kaymaz ile Söyleşi

02.07.2020

“Okuyan toplumların evinde daha çok hayvan var, daha hoşgörülü, daha barışseverler ve ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER