YENİLER >

Evinizi Kediniz İçin Güvenli Hale Getirmenin Yolları

Evinizi Kediniz İçin Güvenli Hale Getirmenin Yolları

Kediler, çevrelerini sürekli olarak keşfetmek isteyen meraklı canlılardır. Ancak, onları tehlikeye atabilecek olan da aslında tam da bu sahip oldukları merak. Evinizi kediniz için daha güvenli hale getirmek için bazı önlemler almak önemli. Peki, evinizi kediniz için nasıl daha güvenli hale getirebilireceğinizi biliyor musunuz?

Kedinizin önünde bulunmaması gerekenler

Kediler dokunarak devirmeyi severler. Bir vazoyu veya sizin için önemli olabilecek bir eşyayı patisiyle ittirebilir. Bunun için göz önünde bulundurmamanız önemlidir. Özellikle yavru kediler daha meraklı olacağı için daha fazla keşif yapacaklardır. Kedilerin önlerinde olmaması gereken başlıca nesneler; ipler, torba bağları, saç tokaları, kurdeleler, ambalaj lastikleri, plastik torbalar, dikiş malzemeleri, bebek oyuncak parçaları, küçük masa oyunu parçalarıdır.

Tüm bitkiler sağlıklı değildir

Kediler bazen bitki, ot yemeyi sever. Ancak bazı bitkiler onlar için zehirli olabilir. Devetabanı, zambak, ökse otu ve Atatürk çiçeği, yavru kedinizi sürekli maruz kalması durumunda hasta edebilecek zehirli ev bitkilerinden sadece birkaçıdır. Zambak, açelya ve nergis, yavru kediler için toksik olan yaygın bahçe bitkileridir. Benzer şekilde, evinize getirdiğiniz vazo çiçeklerinin, yavru kedilerin etrafta dolaşması açısından güvenli olup olmadığını kontrol etmek ve emin olmak gerekir.

Tuvalete dikkat edin

Klozet kapağını mutlaka kapalı tutmalısınız. Kediler ne yazık ki klozetin içinden su içmeye meraklı oluyorlar. Evinizde yavru kediniz varsa düşüp boğulma tehlikesi bile geçirebilir.

Sıcak olan nesnelere dikkat

Ocak, soba gibi fazla ısı içeren nesnelerden kedilerinizi uzak tutmalısınız. Kediler sıcağı seven canlılardır. Özellikle yavru kediler bu konuda tecrübesiz oldukları için güvenliğini kontrol altında tutmak, sizin elinizdedir.

Dar alanları kontrol edin

Dolap içleri, çamaşır makinesi için gibi dar ve tehlikeli alanların kapaklarını mutlaka kapalı tutun. Kapatmadan önce her seferinde kontrol edin.

Sineklikler

Evinizi güvenli hale getirmenin en önemli yolu tüm kapı ve camlara sineklik taktırmaktır. Kediler güneşi, dışarıyı izlemeyi ve uçan kuş ve böcekleri avlamayı seven canlılardır. Cam önünde geçirecekleri sürenin tehlikeli bir hale gelmemesi için sinekliklerin sağlam ve kapalı olduğundan emin olmalısınız.

Keditörün Önerisi

Kedim Ünlü Olmak İstiyor

29.06.2021

Kedinizin fotoğrafları, videolarıyla dolu bir galeriniz var biliyoruz! Kediciler, onun her ...

Kedi Hafızası

26.03.2021

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

Kedi - Maurice Carame

12.10.2020

Kedi gözlerini açtı, Güneş girdi içeri. kedi gözlerini kapadı, Güneş içerde ...

Kediler Alemi

Kahraman Kedi

17.04.2021

Yavru kediyken bir kutuda nehre atılan kedi, onu kurtaran ve evine alan sahibinin epilepsi ...

Onlar Eşya Değil, CAN!

27.03.2021

Hayvan sahiplenmek söz konusu olduğu zaman, onların eşya değil bir 'can' olduklarını asla ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER