YENİLER >

Kedi Piresi İnsana Geçer Mi?

Kedi Piresi İnsana Geçer Mi?

Kediniz dışarı çıkıyorsa pire kapabilir. Eviniz bahçe katında ya da pirenin kolayca ulaşabildiği bir yapıda ise bulaşma ihtimali daha yüksek olur. Hatta pireler ayakkabınızla bile eve taşınabilir.

Pireler genelde kedi, köpek, kuş gibi canlıların tüylerinde yaşarlar. Bu onlar için iyi bir saklanma ve üreme yeridir. Pireler, yaşamlarını sürdürebilmek ettirebilmek için deriyi ısırarak emdikleri kan ile beslenirler. Çok küçük bir boyuta sahip, kahverengi rengindeki parazitlerdir. Kedilere pire bulaştığında bir haftada üreyerek sayıları çokça artabilir. Müdahale edilmediği takdirde kedinizde ciddi sağlık sorunları görülebilir. Çok geç olmadan önlem alınması ve tedavi edilmesi gerekir.

Kedilerin düzenli olarak aşıları yapıldığında onları pirelerden ve diğer parazitlerden uzak tutabilirsiniz. Pire damlasının etkisi ortalama 3 ay sürmektedir. 

Kedi Pireleri İnsanlarda Yaşayabilir Mi?

Kedilerde sıkça görülen normal pireler insana geçmez. Ancak evcil hayvanınıza bulaşan pirenin cinsi kum piresi ise insanı ısırabilir, kanını emebilir. Pireler insanlarda yaşayamazlar. Yalnızca ısırabilirler. Dünyada 2500 tane pire türü mevcut olup en yaygın olanı kedi pireleridir. Pireler için tüylü hayvanlar, hem iyi bir saklanma hem de beslenme yeridir. Evcil hayvanınızın bedeninde yaşayan pireler yumurtalarını bırakarak, çoğalmasına neden olacaktır. Pireler, sık tüylerde yaşayabildikleri ve yumurtalarını bırakmaları için de 12 saat insan kanıyla beslenmesi gerektiğinden üreyemezler.

Keditörün Önerisi

Kedilerin Ruh Halleri

19.09.2021

Kediler davranışlarıyla ruh hallerini belli ederler. Kediler, çok çeşitli temel duygulara ...

Kediniz Mutlu Mu?

02.08.2021

Kanada’da hayvan sağlığı teknolojisi şirketi Sylvester.ai, bir kedinin acı hissedip ...

Kediler Alemi

Flamingo

28.09.2021

Flamingolar uzun ince bacaklara sahip ve esnek uzun bir boynu olan, genelde pembe tüylü ...

Evdeki Tehlike

26.04.2021

Birçok kedici, antifriz, zehirli bitkiler ve bazı yiyecekler gibi evcil dostlarımıza ...

Robot Kedi: Nicobo

22.04.2021

Japon elektronik üreticisi Panasonic, durduk yere gaz çıkaran ve bebek gibi konuşan sevimli ev ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER