YENİLER >

Kedilerin Ömrü Ne Kadardır?

Kedilerin Ömrü Ne Kadardır?

Kediler dünyada ve ülkemizde en çok beslenen evcil hayvanlar arasında yerini alır. Peki, kedilerin insanlarla olan paylaşımları kaç yıl sürer? Yani kediler kaç yıl yaşar?

Kedilerin genel anlamda ömrü 12 - 18 yıl arasında değişir. Ancak ırklarına, beslenme kalitesine, yaşadıkları ortam gibi faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Evde yaşayan kedilere oranla sokakta yaşayan kedilerin ömrü daha kısadır. Sokakta yaşan kediler zor şartlarla, bulaşıcı hastalıklarla ve açlıkla mücadele ettikleri için ömürleri kısalıyor.

En uzun süre yaşadığı bilinen "Creme Puff" adlı kedi 3 Ağustos 1967 yılında dünyaya gelmiştir ve 38 yıl 3 gün yaşamıştır. Bir diğer rekortmen ise Rubble adı kedidir ve yaşam süresi 31 yıl olarak kayıtlara geçmiştir. Kediler iyi bakıldığı, dengeli beslendiği takdirde uzun yıllar size yol arkadaşlığı yapacaklardır.

Kedilerin Ömrünü Uzatabilecek İpuçları

Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmelerinin sağlanması adına en önemli gereklilik dengeli, sağlıklı ve eksiksiz beslenmeleridir. Bu nedenle öğünleri dikkatle planlanmalı, yaşam evrelerine özel gereksinim duydukları besinlerin tamamını aldıklarından emin olunmalıdır. Gelişim evrelerine özel kaliteli kedi mamaları bu süreçte kedicilerin hayatını kolaylaştıracaktır. Dengeli beslenme ile birlikte yeterince temiz su içtiğinden emin olmalısınız. Düzenli veteriner kontrollerini, aşılarını aksatmamalısınız. Oyun oynaması egzersiz açısından oldukça önemlidir. Düzenli egzersiz hem bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi hem de kilo kontrolü sağlamaları adına oldukça önemlidir.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Obezite Kedilerin de Sorunu!

16.09.2021

Obezite, günümüzde insanlarda sağlık sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biri.. ...

Kediler Sizi Seçer Mi?

05.08.2021

Kediler rahat ve özgür olmadıkları ortamda yaşamak istemezler. Bu sebeple kedinizin yanınıza ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER