YENİLER >

Çağımızın Karanlık Yüzü: Kozmetikte Hayvan Deneyleri

Çağımızın Karanlık Yüzü: Kozmetikte Hayvan Deneyleri

Çoğu makyaj ve kozmetik ürünlerinin üretimi için hayvanlar üzerinde deneyler yapılmaktadır. Firmalar tarafından üretilen bu ürünler, ilk olarak hayvanlar üzerinde test ediliyor, hayvanlar sırf bu yüzden öldürücü olabilecek birçok zararlı kimyasala maruz kalıyor ve dayanılmaz acılar çekiyorlar.

Birçok kozmetik ve deterjan ürünleri insan vücudunda zararlı bir etkide bulunmaması için hayvanlar üzerinde deneniyor. İşte tam da bu noktada, sektörün hayvanlara olan o acımasız işkencesi başlıyor. Çamaşır suları, şampuanınız, rujunuz, çamaşır ve bulaşık deterjanınız, kullandığınız ilaç ve vitamin takviyeleri ve hatta uzaya gönderilen araçlar bile insanlardan önce hayvanlar tarafından test ediliyor. Bu konuda onların rızası ve can acısı göz önünde bulunmaksızın, acı çekmelerine göz yumuluyor. Bu işlem yüzünden hayvanların canlı canlı derileri yüzülüyor, vücutları traşlanıyor ve tahmin edemeyeceğiniz kadar fazla acı çekiyorlar.

Hayvan testlerinin büyük çoğunluğu, ürünün cildi ve gözü tahriş edip etmeyeceğini, zarar verip vermeyeceğini anlamak için yapılır. Bu testler yapılırken de büyük oranda tavşanlar kullanılır. Tavşanlar üzerinde uygulanan bu vahşi deneyler, kör kalmasına sebep olur. Deney sırasında tavşanların gözüne katı veya sıvı madde 72 saat boyunca gözün korneasına ve göz kesesine damlatılır ya da sürülür. Her testte 6 tavşan kullanılır. Yapılan işkenceci testler sonucu çoğu hayvan canından olur. Onların yaşadıkları korkuyu ve acıyı düşündükçe, çağın kirli yüzü ile karşılaşıyor insan..

Peki, bizler ne yapmalıyız?

Bizler hayvanlar üzerinde denenmeyen ürünleri kullanmalıyız. Alacağımız her bir kozmetik ve deterjan benzeri ürünlerin üzerini mutlaka okumalıyız. Satın aldığınız ürünün hayvan üzerinde test edilip edilmediğini anlamanın en sağlıklı yolu ürün ambalajında ‘hayvanlar üzerinde test edilmemiştir’ ibaresinin bulunup bulunmadığını kontrol etmektir. Bu işkenceye ortak olmayın. Kedici olmak sadece kedileri sevmek değil tüm canlıların yaşam hakkına saygılı olmaktır.

Keditörün Önerisi

'Arthur' Annesine Kavuştu

09.11.2020

İzmir depreminde zarar gören Egemen Apartmanı’nın ilk iki katı enkaz haline gelmişti. ...

Kediler Alemi

Köpeklerin Vücut Dili

23.09.2021

Köpekler gözlerinden, kuyruklarına kadar tüm vücut hareketleriyle iletişim kurarlar. Göz ...

Dikkat Kedi Çıkabilir!

18.02.2021

Sivas Belediyesi örnek bir olaya imza atarak, şehrin birçok noktasına ‘Kedi çıkabilir’ ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER