YENİLER >

Kediler Üşür Mü?

Kediler Üşür Mü?

Kediler sıcağı seven canlılardır. Kışın onları evin en sıcak bölgelerinde, kalorifer yanlarında görmemiz mümkündür. Havaların soğumasıyla beraber tüm kedicilerin merak ettiği o soruyu sizler için derledik.

Kediler neden sıcağı sever?

Yeni doğan yavruların gözleri açılmadan önce annenin yerini belirleyip beslemelerini sağlayan yüzlerinin etrafında sıcaklık reseptörleri ile doğarlar. Yaş aldıkça bu reseptörler daha hassas hale gelir ve önceden programlanmış doğal sıcaklığı araştırmaya yönelik doğal dürtü günlük bir içgüdü haline gelir. İkinci neden, kedilerin ısıyı tolere etme konusunda insanlardan daha iyi olmalarıdır.

Kediler, soğukta üşümelerini önleyebilen tüylere sahiptirler. Ancak bu tüylerin kedileri soğuktan koruması, tüy sıklığına, tüy katlarına ve uzunluğuna göre değişmektedir. Böylece her kedi türünün soğuğa karşı aynı derecede dayanıklı olmasını bekleyemeyiz. 

Bütün kediler için geçerli olan bir sıcaklık ölçüsü yoktur. Fakat genel olarak 0 derecenin altındaki soğuk hava, kediler için oldukça tehlikelidir. Kedilerin normal vücut sıcaklığı türden türe değişiklik gösterse de ortalama 38.9°C’dır. Kedilerin vücut sıcaklıkları 37.8°C’ın altına düşmeye başladığında hipotermi geçirme riskiyle karşı karşıya kalırlar. Uzun süre soğuya maruz kalan kedi eğer ısınmazsa ölümle sonuçlanabilir.

Kedilerin üşüdüğünü nasıl anlarız?

Kediler üşüdüğü zaman, bunu bazı davranışlarla belli ederler.

Titreme; Eğer bir kedi çok üşüdüyse tıpkı insanlar gibi titremeye başlayabilir.

Sırtı kamburlaştırma ve kabarma; Kediler soğuk havaya maruz kaldıklarında yere daha yakın durma ve tüylerini kabartma eğiliminde olurlar.

Burun ve kulakların soğuk olması; Kedinizin üşüdüğünü düşünüyorsanız burnuna, kulaklarına, patilerine ve kuyruklarının uçlarına dokunun. Eğer soğuksa, evet kediniz üşüyor olabilir!

Sıcak yerlere gidip kıvrılması; Üşüyen kedilerde sıcak yerlere sığınma eğilimi olur.

Keditörün Önerisi

Kedi Masajı

09.06.2021

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük ...

Dumanlı Pars - Fulya Köse

12.02.2021

Dumanlı pars (Neofelis nebulosa) veya Bulutlu leopar, kedigiller (Felidae) familyasından ...

Kediler Alemi

Kediler Nelerden Korkar?

13.08.2021

Özgür, başına buyruk takılmayı seven kediler, tıpkı insanlar gibi birçok şeyden ...

Kediler Neden Masaj Yapar?

04.07.2021

Şunu söylemeliyiz ki kediniz size masaj yapıyorsa çok şanslısınız. Çünkü kediler ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER