YENİLER >

Ev Kedisi Sokakta Yaşayabilir Mi?

Ev Kedisi Sokakta Yaşayabilir Mi?

Bir kedi ile aynı hayatı paylaşmaya karar verip onu evinize alıyorsanız, bu ömür boyu sürmelidir. Onu eve alıştırıp sonrasında sokağa terk etmek, ona yapabileceğiniz en büyük kötülüktür.

Sokakta yaşayan kediler yavruluk döneminden itibaren ortama adapte olmaya başlarlar. Ancak evde yaşayan bir kedi sıcak ve güvenli bir ortama alışmıştır. Sokak kedilerinin ortalama ömürleri 3-5 yıl arasında olurken, ev kedileri ortalama 12-13 yıl ve hatta daha fazla yaşayabiliyor. En uzun yaşayan kedinin ise 38 yıl 3 ay ile Creme Puff olduğunu hatırlatalım.

Ev ortamına alışmış bir kedi sokakta yaşayamaz. Evde yaşayan kedilerin hareket kabiliyetleri, sokaktaki kedilerle göre daha düşüktür. Bu nedenle tehlikelere karşı kendilerini koruyamayabilirler. Ev rahatlığına alışmış bir kedi dışarıda korkar, çabuk hastalanır ve savunmasız kalır. Yemek bulmakta zorlanır ve trafikte sokaktaki kedilerle aynı refleksleri gösteremezler.

Bir kedi ile aynı evi paylaşmaya karar vermek büyük sorumlulukları da beraberinde getirir. Sorumluluklarınızı yerinize getireceğinizden emin olmalı ve bunun ömür boyu sürecek bir dostluk olduğunu unutmamalısınız. Asla onları terk etmemeli, alıştıkları düzeni bozmamalısınız.

Keditörün Önerisi

Kediler Kaç Kelime Anlar?

22.09.2021

Kediler ve kediciler arasında güçlü bir bağ vardır. Sürekli olarak kedinizle konuştuğunuzu ...

Kedi Öpücüğü Nedir?

23.06.2021

Deneysel Çalışmalar, Kedilerin Sevgi Dolu ve Yavaş Göz Kırpmalarının Gerçekten de İnsan ...

Kediler Alemi

Kedilerin Mucize Patileri

12.08.2021

Dostunuzun bedenindeki en tatlı, en minik ve en mucizevi detaylardan biri olan patiler için sır ...

Kediler Nelerden Korkar?

21.05.2021

Zaman zaman kedinizin bir şeylerden korktuğunu fark etmiş olabilirsiniz. Şimdi size kedilerin ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER