YENİLER >

Tırnağıma Dokunma! - Seda Tuncel

Tırnağıma Dokunma! - Seda Tuncel

Özellikle Kuzey Amerika’da yaygın uygulanan bir işlem “onikektomi”

Kediler evdeki eşyaları tırmalamasın diye, kaba tabirle ‘tırnakların büyüdüğü kemiklerin kesilmesi’ işlemi diyebiliriz. Kedilerin tırnakları sökülmeli mi? Tüm gerçek kedicilerin buna vereceği cevap aynıdır. Asla!

Kedilerde tırmalama doğal bir ihtiyaçtır, yaşam biçimlerinin bir parçası. Hayatımızı bir kediyle paylaşıyorsak öncelikle şunu kabul etmeliyiz; kedilerin tırmalama alışkanlıkları önlenemez, önlenmemeli! Kediler tırnaklarını bu yöntem ile törpüler. Düzenli tırnak kesimi onlar için törpüleme yerine geçmez. Tırmalama aynı zamanda kedilerin tırnaklarının dış katmanlarını atmasına (tırnak kılıfı) ve altındaki daha keskin katmanları ortaya çıkarmasına izin verir. Diğer bir sebep ise, görsel işaretlemedir. Evdeki kedimiz ya da sokaktaki dostlarımız tırmalayarak alanını işaretlerler.Bu davranış bir nevi imza olarak düşünülebilir.

Tırmalamak, kedinizin zihinsel ve fiziksel sağlığı için çok önemli olduğundan, kedinizin tırmalamasını tamamen durduramazsınız. Uygun bir alternatif sunmazsanız, kediniz tırmalayacak şeyler bulmaya devam edecektir. Kediniz tırmalayarak eşyalarınıza zarar veriyorsa bunu önlemenin yolları var. Tırmalama tahtası edinmek gibi.. Eğer kediniz bir davranış bozukluğuna bağlı olarak tırmalıyorsa, Feliway gibi feromon ürünleri kurtarıcınız olabilir. Feromonlar kedinizin stresini azaltarak kendini daha rahat hissetmesini sağlar.

Tırmalamanın önlenmesinde asla tercih edilmemesi gerek uygulama ise, onikektomi yani tırnak sökülmesi işlemi. Etik ve vicdani değerlere aykırı gördüğümüz bu işlemi, kesinlikle önermediğimizi belirtelim! Gerçek kediciler mobilyalarından önce kedisini düşünür. Aksi takdirde bu ‘kedici’ olmak değildir. Ayrıca yapılan araştırmalarda, tırnağı sökülen kedilerde daha yüksek stres hormonu ve ağrı görülüyor.

Avrupa’da bu işlem 1990’lı yılların başında yasaklanmış. ABD’de ise; 2011 yılında kedi sahiplerinin yüzde 55’i tırnakların sökülmesine sıcak bakıyormuş ve çoğunluğu kedilerine bu işlemi uygulatmış. Bu işlem Türkiye’de ise, 2004 yılında 5199. Hayvan Koruma Kanunu’nun 8. maddesine göre yasaklanmıştır. Birçok Avrupa ülkesi ile Brezilya, İsrail, Avustralya ve Yeni Zelanda'da kedilerin tırnaklarının sökülmesi yasak..

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Rüya Görür Mü?

11.07.2021

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

Nazar - Ferhan Yüksel

15.02.2021

Kedinizin genel beden tipini, potansiyel hastalıklarını ve ilerleme derecesini gözlerinden ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER