YENİLER >

Kedileri Zehirleyen 10 İnsan İlacı

Kedileri Zehirleyen 10 İnsan İlacı

Her sene Amerika Hayvanları İstismardan Koruma Derneği, hayvan sahipleri tarafından yapılan bilgilendirmeler doğrultusunda “Zehirlenme Nedenleri Listesi” yayımlar. Amerika’da 2013 yılında yaklaşık 180.000 vaka ele alınmış ve karşılaşılan zehirlenmelerin çoğunluğu şu anda evinizde hayvanlarınızın ulaşabileceği nesneler olduğu belirtilmiş.

Konuya dair gelen vakaların yaklaşık %20’si içinde bir numaralı zehirlenme sebebi hayvanların insan ilaçları yemesiyle meydana gelmektedir. Bunlar kalp ilaçları, antidepresanlar ve ağrı kesiciler gibi ilaçları da içermektedir. Vakaların çoğunluğu tansiyonu ve kalp ritmini etkileyen kalp ilaçları nedeniyle olmaktadır.

ASPCA Hayvan Zehir Kontrol Merkezi tarafından belirlenen, evcil dostlarımızı zehirleyebilecek 10 insan ilacının etken maddesi şunlardır:

NSAID'ler:   İbuprofen veya naproksen gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID'ler), evcil hayvan zehirlenmelerinin en yaygın nedenleridir. Küçük dozlarda bile ciddi sorunlar gelişebilir. Kediler özellikle bunların etkilerine karşı hassastırlar ve böbrek hasarına yol açan mide ve bağırsak ülserleri geliştirebilirler.

Antidepresanlar : Antidepresanlar kusma ve uyuşukluğa neden olabilir. Bazı türler, ajitasyonla kendini gösteren bir durum olan serotonin sendromuna yol açabilir; yüksek vücut ısısı, kalp hızı ve kan basıncı, oryantasyon bozukluğu,  titreme ve nöbetler.

Asetaminofen (Tylenol) : Kediler özellikle asetaminofene duyarlıdır, bu da kırmızı kan hücrelerine zarar verebilir ve oksijen taşıma yeteneklerini bozabilir.

Metilfenidat (DEHB için):   Bu ilaçlar evcil hayvanlarda uyarıcı görevi görür ve kalp atışlarında, kan basıncında ve vücut sıcaklığında tehlikeli yükselmelere ve ayrıca nöbetlere neden olabilir.

Fluorourasil : İnsanlarda, küçük cilt kanserlerini ve güneş keratitini topikal olarak tedavi etmek için bir anti-kanser ilacı olarak kullanılır. Evcil hayvanlarda, ilacı uygulamak için kullanılan pamuklu çubukları çiğnemiş olanlarda bile şiddetli kusma, nöbet ve kalp durmasına neden olabilir.

İzoniazid: Tüberküloza karşı ilk savunma hattı olarak kullanılır. Ölümle sonuçlanabilecek hızlı bir nöbet başlangıcına neden olabilir.

Psödoefedrin: Birçok soğuk algınlığı ve sinüs ürünlerinde popüler bir dekonjestandır. Bir evcil hayvan tarafından yutulduğunda uyarıcı görevi görür. Yüksek kalp atış hızlarına, kan basıncına ve vücut ısısına ve ayrıca nöbetlere neden olur.

Anti-diyabetikler: Birçok oral diyabet tedavisi, etkilenen evcil hayvanların kan şekeri seviyelerinde büyük bir düşüşe neden olabilir. Yutmanın klinik belirtileri arasında oryantasyon bozukluğu, koordinasyon eksikliği ve nöbetler bulunur.

D Vitamini türevleri: Kalsipotrien ve kalsitriol gibi D vitamini analoglarına küçük düzeyde maruz kalma bile evcil hayvanlarda kan kalsiyum seviyelerinde ani yükselmelere neden olabilir. Maruziyet belirtileri, yuttuktan sonraki 24 saatten fazla bir süre boyunca ortaya çıkmayabilir ve kusma, iştahsızlık ve böbrek yetmezliği nedeniyle artan idrara çıkma ve susuzluk içerir.

Baklofen: Baklofen, kedilerin merkezi sinir sistemlerini bozabilen bir kas gevşeticidir. Yutmanın bazı semptomları arasında ölüme yol açabilen önemli depresyon, oryantasyon bozukluğu, ses çıkarma, nöbetler ve koma sayılabilir.

Keditörün Önerisi

Kedilerde Kulak Bakımı

08.10.2021

Kedilerde kulak temizliği, çoğunlukla düzenli olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan bir ...

Sezgin Kaymaz ile Söyleşi

02.07.2020

“Okuyan toplumların evinde daha çok hayvan var, daha hoşgörülü, daha barışseverler ve ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Tırmalar?

03.10.2021

Kediler sadece kedicileri değil, evdeki eşyaları da sıklıkla tırmalar. Tırmalama, kediler ...

Kedilerin Tüy Bakımı

31.08.2021

Kedinizin tüylerinin bakımını düzenli yapmak oldukça önemlidir. Peki kedilerin tüy bakımı ...

Kedinizin Kişiliği Hangisi?

13.07.2021

Kedilerde insanlar gibi birbirinden farklı karakterlere sahiptirler. Kişiliklerine göre kediler ...

Kış ve Kedi - Ahmet Özcan

01.03.2021

Bu hafta sonu da beklenen kar yağmadı. Kararsız bir hava. Kar yağıp yağmamakta kararsız. Ben ...

İyi Cüceler Cafe

03.07.2020

Kitaplar, oyunlar, oyuncaklar çocukların olduğu kadar bizim de birer parçamız... Bu ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER