YENİLER >

Kedilerin Bir Günü

Kedilerin Bir Günü

Kedilerle günlerimiz dolu dolu geçiyor. Onların sevgisi, tatlılığı, komikliği bize mutluluk veriyor. Kediler iyi ki varlar! Peki, kediler bir gününü nasıl geçirir?

Kediler rutini seven canlılardır. Değişikliklerden hoşlanmazlar. Onların her gün yaptığı rutinler vardır. Öyle ki, mama saatinin değişmesinden bile stres olabilirler.

Kediniz uyandı…

Uykuyu seven canlılardır. 16 ila 20 saatini uykuda geçirirler. Gündüzleri uyur, geceleri avcılık içgüdülerinden dolayı hareketli olurlar. Rutini seven canlılar olduklarını söylemiştik bu sebeple kedilerin sabah uyanma saatleri de aynıdır. Bir bakmışsınız siz uyurken başucunuzda mama istiyor, siz uyanın diye elinden geleni yapıyor.

Temizlenmek

Kediler çok temiz canlılardır. Tüylerini düzelten, fazla tüylerini alan, aynı zamanda kendilerini serinleten dostlarımız temizliklerini aksatmadan tamamlarlar. Kedilerin kendilerini temizleme süreçlerine, onları her gün düzenli olarak tarayarak yardımcı olabilirsiniz. Böylelikle fazla tüyleri yutmayacaktır.

Oyun oynamak

Kediler oyuncu, enerjik canlılardır. Oyun oynamayı çok severler. Kedilerin gün içerisinde rutinleri haline gelen oyun seansları hem eğlenceli hem öğretici hem de sağlıkları için çok faydalıdır. Kedilerde obezite sorununun engellenmesi, bilişsel yeteneklerinin canlı tutulması ve insanlarla olan bağlarının güçlendirilmesi adına kedilerin günlük rutinleri olan oyunlara dahil olunması önerilir. 

Çevreyi keşfetmek

Kedilerin günlük davranışları gözlendiğinde çevrelerindeki her sese, harekete, gölgeye ve aksiyona karşı pür dikkat kesildikleri fark edilir. Hava da uçuşan küçük bir sinek bile dikkatlerinden kaçmaz ve anında fark ederler. Hatta kedilerin dolap üstü gibi yüksek yerde yatmalarının sebebi de çevresini rahatça kontrol altına almaktır.

Mama ve su

Mama ve suyun taze olması ve temiz kaplarda verilmesi çok önemlidir. Belirli rutine alışan kediler mama saatleri geldiğinde kendileri isteyeceklerdir.

Kedilerin günlük rutinini 3-4 aktiviteye indirgemek onların hayatlarını sınırlandırmak anlamına gelmiyor, özünde temel ihtiyaçlarına değinilmiş oluyor. Tabii tüm bunlara tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için ayırdıkları zamanı da, en sevdiği insanlar ile sevgi dolu anlarını da dahil edebiliriz.

Keditörün Önerisi

Kaplumbağalar

13.08.2021

Kaplumbağalar sırtındaki kalın kabukla dikkatleri üzerine çeken canlılardır. ...

Kediler Alemi

Kedilerin Yaşam Evreleri

10.10.2021

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...

Kedilerin Ruh Halleri

19.09.2021

Kediler davranışlarıyla ruh hallerini belli ederler. Kediler, çok çeşitli temel duygulara ...

Kedilere Kişilik Testi

14.06.2021

Amerika’da 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin ...

Pire - Esra Bandırma

16.02.2021

İnsan popülasyonunun gün geçtikçe artıyor oluşu, dünyamızı daha kalabalık hale ...

Sezgin Kaymaz ile Söyleşi

02.07.2020

“Okuyan toplumların evinde daha çok hayvan var, daha hoşgörülü, daha barışseverler ve ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER