YENİLER >

Kediler İçin Temel İhtiyaç Listesi

Kediler İçin Temel İhtiyaç Listesi

Bir kedi ile yaşamaya karar verdiyseniz, onların yaşamak için bazı ihtiyaçları vardır. İşte kedilerinizin temel ihtiyaç listesi.

İlk olarak kuru ve yaş mama

Kedilerin beslenmesi en temel gereksinimdir. Yavru kedileri sütten kesildikten sonra yavaş yavaş yaş mamaya alıştırmanız gerektiğini söylemeden geçmeyelim. Yetişkin kediler zaten yaş ve kuru mamaya alışkındırlar. Yavru kedinizi yaş mamaya alıştırmak adına, ara ara onları ödüllendirmeli ve öğünlerini yaş mamalar ile zenginleştirmelisiniz. Ancak sürekli olarak yaş mama vermeye çalışmayın, bu onlar için sağlıklı bir beslenme olmayacaktır. Kedinizin tür ve yaşına uygun kuru ve yaş mama tercih etmelisiniz.

Mama ve Su Kabı

Günlük besin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için mama ve su kabına ihtiyaçları vardır. Ancak mama ve su kabı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Plastik kaplar, gözenekli olduğu için bakterileri hapsedebilir. Bu da kedilerde çene aknesine sebep olabilir. Mama ve su kabı için paslanmaz çelik kaseler uygundur. Her gün yıkanmalı ve temiz kaseye, taze mama koyulmalıdır.

Oyuncaklar

Kediler küçük bir kağıt parçasıyla bile oynayan canlılardır. Onlar enerjilerini atmaya, koşmaya ihtiyaç duyarlar. Sizler için kedinize uygun alabileceğiniz, keyifli vakit geçireceği birkaç oyuncak listeledik.

Masa tenisi topu
Oyuncak fare ve balık
Peluş oyuncaklar
Tırmalama tahtası
Kedi tüneli
Kedi oltası
Aktivite ve zeka oyunları
Diş Fırçası ve Diş Macunu

Kediler için özel olarak üretilen diş macunu ve diş fırçasını mutlaka satın almalısınız. Özellikle yavru bir kedi ile beraber bir hayat geçiriyorsanız, birkaç gün içerisinde kedinizi diş fırçalamaya alıştırmaya başlamanız gerektiğini hatırlatalım. Yetişkin bir kedi için diş fırçalama rutinine alışmak zor olacaktır.

Tarak, Fırça ve Tırnak Makası

Kedilerin taranması, tırnaklarının kesilmesi bakım rutinleri içindedir. Taramak kedinizin ölü tüylerini arındıracak, yağ dengesinin yayılmasını sağlayacak ve daha az tüy yutmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda sivri uzun tırnak uçlarının onlar için üretilen tırnak makaslarıyla kesilmesi gerekmektedir. Ev ortamında mobilyaları çizmesine engellemek için bu yolu kullanabilirsiniz.

Kum Kabı, Kürek, Kum ve Kedi Paspası

Evde bir kediniz varsa ilk bulunması gereken eşyalardan biri tuvalet kabıdır. İçini onlar için üretilen kum ile doldurup belirli zaman aralıkları ile içinde ki kumu yenilemelisiniz. Kum kabının içinde ki dışkıları almak için kürek kullanmalısınız. Kediniz her tuvalet kabından çıktığında kürek yardımı ile temizlemeniz gerekmektedir. Ayrıca kum kabının altına sereceğiniz paspas hijyen açısından önemlidir. Ayrıca patileriyle etrafa saçacağı kumlarında önüne geçmiş olunur.

Kedi Taşıma Kabı (Çantası)

Kedinizin boy ve kilosuna göre uygun kedi çantası almalısınız. İçinde rahat dönebileceği bir boyutu olmalıdır. Hava alabilen, ayakta durabileceği bir alanı mevcut olursa, kediniz içinde rahat eder. Ayrıca kedi taşıma kabında bir diğer önemli husus çantanın kapağıdır. Kolayca açılmayacak kilit sistemi olmalıdır.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER