YENİLER >

Kedilerin Sevmediği Kokular

Kedilerin Sevmediği Kokular

Kedilerin burunları hassastır. İyi koku alırlar, kokularla bulunduğu yeri tanırlar. Kediler insanlara göre 2 kat daha fazla koku alırlar ve bazen insanlara hoş gelen kokular, kediler tarafından sevilmez.

Narenciye

"Narenciye" terimi, turunçgil ağaçları tarafından üretilen meyveleri ifade eder. Bunların arasında misket limonu, limon, portakal ve mandalina öne çıkıyor. İnsanlar için mükemmel bir atıştırmalık olsalar da, kediler turunçgillerin yaydığı kokulardan hoşlanmazlar.

Okaliptüs

Okaliptüs yapraklarının tüketimi kedilerde mide bulantısı ve zehirlenmeye neden olur.

Muz

Muz insanlar için mükemmel bir besin takviyesidir, ancak kedilerin hoşlanmadığı kokular arasındadır. Bu reaksiyonun, muzun kabuğundan yayılan kimyasallardan kaynaklandığına inanılıyor.

Hardal

İster sos şeklinde ister tohum halinde hardal, çok güçlü bir aroması ve tadı olan bir çeşnidir. Kedilerin bundan kaçınması şaşırtıcı değil çünkü daha önceki satırlarda da söylediğimiz gibi kokuları insanlardan çok daha hassas bir şekilde algılayabiliyorlar.

Tarçın

Asitliği veya tatlılığı nedeniyle, kediler genellikle güçlü aroması olan baharatların kokusunu sevmezler. Bu nedenle, mamasını evde hazırlıyorsanız, hem sağlığı açısından hem de kokusundan hoşlanmadıkları için herhangi bir baharat olmadan vermeniz tavsiye edilir.

Mentol

Mentol, bazı nane türlerinin yağlarında bulunan doymuş bir ikincil alkoldür. Kediler bu kokudan hoşlanmazlar.

Çam

Çam kokusundan kediler hoşlanmazlar. Onlar için bazı ürünler güzel koksun diye çam kokusuyla üretilebilir. Örneğin, çam kokusuna sahip kedi tuvalet kumunu kokusundan dolayı, kediniz kuma tuvaletini yapmayı reddedebilir.

Temizlik ürünleri

Çoğu ev temizlik ürünü narenciye, okaliptüs, nane gibi kokuları içerdiğinden kediler hoşlanmazlar.

Çürük yiyecek

Kediler, çürüyen yiyecekleri tespit etme konusunda insanlardan çok daha yeteneklidir. Avcı hayvanlar oldukları için, bozulmuş olan tüm yiyecekleri reddederler.

Keditörün Önerisi

Kediler Nelerden Korkar?

13.08.2021

Özgür, başına buyruk takılmayı seven kediler, tıpkı insanlar gibi birçok şeyden ...

Kediler Alemi

Kelebekler

29.09.2021

Kelebekler; narin, sevimli ve rengarenk halleriyle görenleri kendilerine hayran bırakan o güzel ...

Flamingo

28.09.2021

Flamingolar uzun ince bacaklara sahip ve esnek uzun bir boynu olan, genelde pembe tüylü ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER