YENİLER >

Kedilerim Oyun Mu Oynuyor? Kavga Mı Ediyor?

Kedilerim Oyun Mu Oynuyor? Kavga Mı Ediyor?

Evde birden fazla kedi varsa, zaman zaman boğuştuklarını görebilirsiniz. Bu gibi durumlarda kedileriniz kavga mı ediyor, oyun mu oynuyor diye aklınıza takılır. Oynayıp oynamadıklarını ya da kavga edip etmediklerini anlamak için vücut hareketlerini iyice gözlemlemeniz gerekmektedir.

Kedileriniz kavga ederken sesli ve birbirlerinin hamlesini beklemeden boğuşurlar. Ancak oyun oynarken kediler sırayla hareket eder. Biri diğerinin hamlesini bekler ve öyle devam eder. Eğer oyun oynuyorlarsa sesleri fazla çıkmaz. Bitmeyen bir hırıltı ya da tıslama gibi bir ses duyarsanız, kedileriniz gerçekten kavga ediyor olabilir.

Eğer birbirleriyle oynarken tırnaklarını çıkartıyorlarsa, bu gerçek bir kavgadır. Ancak tırnakları içerde olan kediler oyun oynuyorlardır ve birbirlerine zarar vermek istemezler. Aynı şekilde ısırma eylemi kavga ettiklerini gösterir. Zarar verici hareketlerden kaçınmıyorlarsa bu kavgadır. Gerçekten kavga eden kedilerin tüyleri diken diken olur. Kediler bunu kendilerini daha büyük göstermek için yaparlar.

Ne yapmalıyız?

Ellerinizi çırparak, ıslık çalarak ya da tencere veya nesneleri birbirine vurarak yüksek ses çıkarmayı deneyin. Yüksek sesler kedilerinizin dikkatini dağıtacağı için kavgayı engellemiş olursunuz. Bunun yerine bir oyuncakla dikkatlerini dağıtmayı da deneyebilirsiniz.

Kavgayı bitirdikten sonra ayrı odalara koyabilirsiniz. Bir süre ayrı kalmaları sakinleşmelerine sebep olacaktır. Kavga ederken aralarına girip elinizle almaya çalışmanız, yaralanmanıza sebep olabilir. Bu nedenle önce dikkatlerini dağıtmanız iyi olacaktır. Ayrıca evdeki kedilerin mama, su, tuvalet kapları ayrı olmalıdır. Aksi halde bu hakimiyet konusunda kavgalara sebebiyet verebilir.

Kedileriniz anlaşamıyorsa feromon ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Feliway Friends, kedilerinizin evde daha iyi geçinmesine yardımcı olur. Sürekli etki ile uyum sağlar. Feliway’in klinik olarak gerilim ve çatışma belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalar, feromonların kediler arasındaki kavgayı azalttığını, sinir ve endişe gibi strese bağlı problemleri çözdüğünü kanıtlamaktadır.

Keditörün Önerisi

Kedinizin İsmi Ne Olsun?

09.07.2021

Kedinizle bir yola çıktınız, artık beraber yaşamaya karar verdiniz. Ama bir şey eksik minik ...

Kediler Alemi

Kediler Nasıl Sevilir?

04.10.2021

Kedilerin vücut dilleri onları ne zaman ve nasıl sevebileceğimiz ile ilgili önemli bilgiler ...

Kediniz İle Tatil Planı

19.07.2021

Tatile çıkmaya karar verdiniz ancak kedinizle ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Onunla ...

Kedici Ol, Terk Etme!

19.07.2021

Bazı insanlar, kedici olmanın ona ömür boyu huzurlu, güvenli ve sevgi dolu bir ortam ...

Kediyle Tilkinin Dostluğu

10.07.2021

Suriye’deki Ernesto Barınağı’nda farklı tür hayvanların bir aradaki uyumu dikkat çekti. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER