YENİLER >

Korkan Kediye Nasıl Özgüven Kazandırılır?

Korkan Kediye Nasıl Özgüven Kazandırılır?

Korkan bir kedi ile aynı evi paylaşıyorsanız, eve gelen insanların gölgesinden bile saklandığını göreceksiniz. Kapı çaldığında aniden panik yaşadığına ve oradan hemen kaçtığına şahit olmuşsunuzdur.

Kedinizin çevresine güvenmesi için ona zaman verin. Etrafı incelemeli, insanları analiz etmeli ve güven duygusu oluşturmalıdır. Stres ve korku yaşadığında saklanabileceği güvenli alanı olduğunu bilmesi onu rahatlatacaktır. Bu belirlediği alana saygı duymanız gerekmektedir. Kendi alanını belirleyen bir kediyi rahatsız etmek doğru bir davranış değildir.

Kediler bulundukları ortama alışırlar ve değişiklikten rahatsız olurlar. Eğer kedinizi yeni sahiplendiyseniz veya ev değiştirmek zorunda kaldıysanız, ona sakinleşmesi için sevginizi fazlasıyla göstermelisiniz. Asla saklandığı zaman ona bağırmayın ve cezalandırmayın!

İnsanlar gibi her kedinin bir kişiliği vardır. Bazı kediler eğitilebilir olsalar da diğer kediler ile kıyaslandığında daha çekingen olabilirler. Bazı cesur kediler ise ayrıntılı bir eğitime tabi tutulmadan dahi beklenen davranışları sergileyebilirler. İnsanlar ile yaşama konusuna meyilli olan kediler, gerekli güveni kazandıktan sonra kendilerini daha rahat hissedecek ve özgüvenlerini kazanacaklardır. Elbette içgüdüsel olarak uysal bir kediyi eğitmek hırçın kedilere oranla daha kolay olacaktır.

Eğer evinize sık gelen misafirleriniz varsa ve kediniz bu durumda stres oluyorsa, misafirlerinizin kedinize ödül maması vermesine izin verin. Bu sayede kediniz bu kişileri tanıyacak ve sonraki dönemlerde onlara alışacaktır.

Kediniz Fazlasıyla Utangaç İse Ne Yapmalısınız?

Eğer kediniz sizden uzakta duruyor ve oldukça utangaç bir yapıda ise, ona her gün biraz daha yaklaşmayı deneyebilirsiniz. Onun uyuduğu yakın bölgelerde bulunabilir ve aranızda bir bağ kurabilirsiniz. Konuşmak çok önemlidir. Onunla yumuşak tonlarda konuşabilirsiniz.

Yabancı insanlar ile konuştuğunuzda kedinizi kucağınıza alın ve adeta onları tanıştırın. Kediniz kucağınızda durmak istemiyorsa yabancı kişi ile iletişim kurduğunuzu görmenizi sağlayın ve daha sonra kedinizin yanına giderek onu sevin.

Tüm bu çabalarınıza rağmen kediniz hala stresli ve fazla panik davranışlar sergiliyorsa bir uzmandan yardım almalısınız. Çünkü aşırı stresli davranışlar kedilerde sağlık problemlerine yol açabilir. Veteriner hekimlerin tavsiye ettiği feromon ürünlerini kullanabilirsiniz. Feliway gibi feromon ürünleri kedilerin rahatlayarak stresinin azalmasını sağlayan doğal feromonlar içerir.

Keditörün Önerisi

Kedim Neden Mama İstiyor?

26.06.2021

Sizin de kediniz hep aç ve yemek yemek için miyav sesleriyle peşinizden ayrılmıyor mu? Gün ...

2000 Yıllık Kedi Figürü

21.05.2021

Peru'daki Nazca bölgesinde inceleme yapan arkeologlar iki bin yıl öncesine tarihlenen bir kedi ...

Kedi Ürolojik Sendromu

16.01.2021

Feline Urologic Syndrome (FUS) Kısaca FUS olarak bilinen bu sendrom idrar akıtıcı kanalın ...

Kediler Alemi

Kedilerde Kulak Bakımı

08.10.2021

Kedilerde kulak temizliği, çoğunlukla düzenli olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan bir ...

Kedilerin Ruh Halleri

19.09.2021

Kediler davranışlarıyla ruh hallerini belli ederler. Kediler, çok çeşitli temel duygulara ...

Sokaktayız - Galip E. Uzun

23.08.2021

Göz göze gelmek bile denemeyecek, olsa olsa göz değmesi, göz çarpması sözlerinin daha uygun ...

Kedilerde Hamilelik

20.08.2021

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma ...

Rengarenk Akvaryum

12.08.2021

Akvaryumlar rengarenk oluşuyla, bulundukları yere muhteşemlik katan, içerisinde birbirinden ...

Marilyn - Ümit Manay

10.02.2021

Tam hatırlamıyorum ama onu gördüğümde on yedi yașlarındaydım. Yağmurlu bir günde ...

Saklı Kalmış Cennet

13.11.2020

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Kıbrıs Köyü Kanyonu, doğal güzelliğiyle büyülüyor. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER