YENİLER >

Kim Demiş Kara Kediler Kötü Şans Getirir Diye?

Kim Demiş Kara Kediler Kötü Şans Getirir Diye?

Ne yazık ki oluşan batıl inançla, pek çok kişi ‘kara kediler şanssızlık getirir’ düşüncesinde. Peki bu batıl inanış nereden çıkmıştır?

Bilindiği üzere Eski Mısır’da kediler kutsaldır. Kedi öldürmenin veya zarar vermenin cezası büyüktür. Kedilere tapılmakta ve Antik Mısır’da kedi tanrısı, genelde kara kedi başlı bir kadın olarak betimlenmekteydi.

Kara kedilerin kötü şans getirdiği inanışı Orta Çağ’da başlamış, günümüzde de hala bu inanış devam etmekte. Gerçekçiliği olmayan bu düşünce, toplum tarafından ne yazık ki kabul görülmüştür. Avrupa’da Orta Çağ döneminde kara kediler cadılar ile bağdaştırılmıştır. 

Hikayeye göre, 1560 yıllarında İngiltere’de ayın olmadığı bir gecede baba ve oğul yolda giderken önlerine bir kara kedi çıkmıştır. Kara kedi o dönemlerde cadı olmakla suçlanan bir kadının evine kaçar bu sebeple kedi insanlar tarafından taşlanır ve cadı olarak adlandırılır. Ertesi gün olduğunda aynı baba ve oğul o evde yaşayan kadını yara bere içinde topallarken görürler. Akabinde cadıların geceleri kara kediye dönüşerek dolaşabildiği kanısına varmışlardır.

Batı’da kara kedilerin uğursuzluk getirdiği inancı Antik Yunan’a kadar uzanmaktadır. Yunan mitolojisine göre Zeus’un karısı Hera, Herkül’ün doğumunu önlediği için hizmetçisi Galinthias’ı kara kediye dönüştürür. Bu süre zarfında Galinthias, büyücülük tanrıçası olan Hekate’nin asistanı olmaya devam etmiştir. O zamandan günümüze kara kediler farklı kültürlerde pek çok anlam ifade ediyor.

Bu batıl ve kötü düşüncenin aksine, siyah kedilerin iyi şans getirdiğine inanan ülkeler de var. Bu ülkelerin başında, İskoçya gelir. Kara kedilerin, İskoçya’da iyi şans ve refah getirdiği düşünülür. Bunun yanı sıra Asya ve Birleşik Krallık’ta siyah bir kedi sahibiyseniz hayatta şanslı olacağınıza inanılır. Japonya’da kara kedi görürseniz aşkı bulur, İngiltere’nin bazı noktalarında bir geline kara kedi hediye edilirse evliliği şanslı geçer. Avrupa’da gemi yolculuğu sırasında kara bir kedi bulunması yolculuğu güvenli yapar, Fransa’da kara kedi görülmesi büyülü bir şeylerin olacağı ve İskoçya’da kapınızın eşiğinde kara kedi görmek rahata kavuşacağınız anlamına gelir.

Keditörün Önerisi

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

Kediler Alemi

Barınaktan Evlat Edinmek

20.09.2021

Kimsesiz veya terk edilmiş dostlarımıza sıcak bir yuva açmak için barınakları ve sokakları ...

Rol Model Olarak Kediler

10.08.2021

Birçok kedi sadece kedilere özgü olan hareketlerine hayran kalır. Kediler, özellikle rahatlama ...

Kediler Ve Çizikler

24.06.2021

Davranış sorunu yaşayan kedi sahipleri kedilerin işaretleme yöntemlerini ve ne anlama ...

Evdeki Tehlike

26.04.2021

Birçok kedici, antifriz, zehirli bitkiler ve bazı yiyecekler gibi evcil dostlarımıza ...

Elma ve Kedinin Faydaları

13.03.2021

1-Anti-Kanser Vücudu hayat emici kanserli hücrelerden koruyan güçlü anti-kanser yeteneklerine ...

Manx Kedisi - Orhan Yılmaz

11.03.2021

Manx Kedisi’nin anavatanı Man Adası’dır. Man Adası; İngiltere ile İrlanda arasındaki ...

Saklı Kalmış Cennet

13.11.2020

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Kıbrıs Köyü Kanyonu, doğal güzelliğiyle büyülüyor. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER