YENİLER >

Kedileri Düzenli Taramak Neden Önemli?

Kedileri Düzenli Taramak Neden Önemli?

Kediler çok temiz canlılardır. Günde ortalama 5 saate kadar varan temizlenme süreleri vardır. Ancak en temiz kedi bile bakıma ihtiyaç duyar. Kedilerin tüy yapılarına uygun fırça veya tarak ile düzenli taramak oldukça önemlidir.

Taramak sadece kedinizin dolaşımını uyarmakla kalmaz, aynı zamanda yutulmadan önce gevşek tüyleri çıkararak, tüylerin midesinde toplanmasını en aza indirir. Aynı zamanda, tüylerin tabanındaki bezleri de uyarır, deriyi su geçirmez hale getirir ve yalıtım özelliklerini iyileştirmek için derisini yumuşatır.

Ölü ve dökülecek tüyleri toplama

Kediler tüy döker ve bu mevsim geçişlerinde daha fazladır. Tüyleri düzenli taramanız onun ölü tüylerinden kurtulmasına sebep olur.

Tüy topaklarının oluşumunu engelleme

Kediler yalanarak temizlenen canlılardır. Ve bu temizlik için uzun süreler harcarlar. Temizlenme sırasında oldukça fazla tüy yutarlar ve bu tüyleri kusarak çıkartırlar. Düzenli olarak taranan kediler az miktarda tüy yutar ve bu kusmanın azalmasını önemli ölçüde etkiler.

Cildin doğal yağını tüylere yaymak

Kedilerin tüylerinin altında bir yağ tabakası vardır ve düzenli taramak cildin doğal yağının tüylerine yayılmasını sağlar, böylece kedi dostunuzun tüyleri hem daha parlak hem de daha sağlıklı hale gelir.

Tüylerin düğüm olmasını engelleme

Özellikle uzun tüylü kedilerde sık rastlanan bir durumdur. Tüylerinin düğüm olması, bir noktada toplanıp keçelenmesinin önüne geçmek için her gün taranması gerekmektedir.

Masaj etkisi ve rahatlatma

Kedilerin çoğu taranmaktan hoşlanır. Ancak yetişkin bir kedi o yaşa kadar taranmadıysa, bir anda yadırgayabilir hatta korkabilir. Ancak düzenli tarandıkça alışacaktır. Yavruluk döneminden düzenli taramak önemlidir.

Aranızdaki bağı kuvvetlendirmek

Kediler birbirlerine olan sevgilerini, birbirlerini önemsediklerini birbirlerini yalayarak, birbirlerinin tüylerine bakım yaparak gösterirler ve böylece aralarındaki bağın kuvvetlenmesini sağlarlar, dolayısıyla kedinizin tüylerini taramanız, onunla aranızdaki bağı kuvvetlendirir ve beraber mutlu zaman geçirmenizi sağlar.

Keditörün Önerisi

Kitapçı Kedi

04.05.2020

İlk Okuma - KedilerUsborne Beginners – Cats – 2003Anna Milbourne / Çeviri: Alp ...

Kediler Alemi

Obezite Kedilerin de Sorunu!

16.09.2021

Obezite, günümüzde insanlarda sağlık sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biri.. ...

Manavgat’a Yardım Eli

30.07.2021

Manavgat yangın felaketine seyirci kalamayan Animallia Hayvan Hastanesi ekipleri bölgeye yardım ...

Kediniz Hiperaktif Mi?

07.07.2021

Hiperaktif, yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi ...

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

Kediler ve Müzik

26.02.2021

İnsanların hemen hepsi gün içerisinde az ya da çok müzik dinlemektedir. Peki hiç ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER