YENİLER >

Kediler Neden Esner?

Kediler Neden Esner?

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece uykuları geldiği için değildir. Öyle ki, bir kedinin hayatı boyunca ortalama 100.000 kez esnediği söylenir. Peki sık esnemelerinin sebebi nedir?

Kedilerin esnemesindeki en temel sebep; kandaki oksijenin düşmesidir. Kediler de tıpkı insanlar gibi esneyerek aslında derin bir nefes alır, vücutlarındaki karbondioksiti salar ve kandaki oksijen oranını artırmayı amaçlarlar. Bu en temel sebeptir. Kediler birçok sebepten sık sık esnerler.

Sakinleşmek için,

Kediler stresli olduklarında ağızlarını kocaman açıp esneyebilirler. Böylelikle yine kandaki oksijen oranını artırır ve bilinçlerinin daha açık olmasını sağlarlar. Yani aslında bunu esnemek için değil, derin bir nefes alıp sakinleşmek içindir. Bu konuda tam bilimsel bir açıklama olmasa da, gözlemler bu yönde.

Sıkıldıkları için,


Tıpkı insanlar gibi kedilerde sıkıldıkları zaman esneyebilirler. Mamasını yemiş, uykusunu almış öyle boş oturup esniyorsa büyük ihtimalle sıkılmıştır.

İletişim kurmak için,

Evde birden fazla kedi bulunuyorsa, arada boğuştuklarını görebilirsiniz. Oyun amaçlı da olsa kediler hakimiyet kurmayı severler. Bir oyunun sonunda birbirlerine esniyorlarsa bu bir barış işaretidir. Kavga bitmiş, beyaz bayraklar asılmıştır.

Uykuları geldiği için,


Eğer kediniz esnediği halde uykuya dalmakta direniyorsa bunun bir sebebi vardır. Esneme hareketiyle kandaki oksijen oranını artırır ve bilincinin açık olmasını sağlar. Eğer güvenilir bir ortamda değilse, sık sık esneme ile bilincinin açık olmasını sağlar ve uykuya karşı direnir.

Keditörün Önerisi

Sıradan Kedi Yoktur

19.07.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...

Yaşa(t)mak - Yaren Çiçek

25.03.2021

Hayatta sadece kendimizi ve bize ait olan şeyleri sevmeyi bıraktığımız gün, her şeyin daha ...

Kediler Alemi

Kedilerde Depresyon

02.10.2021

Kediler hassas hayvanlardır. İnsanların ruh hali değişikliklerini bile hissedebilirler ve ...

'Arthur' Annesine Kavuştu

09.11.2020

İzmir depreminde zarar gören Egemen Apartmanı’nın ilk iki katı enkaz haline gelmişti. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER