YENİLER >

Büyük Kediler “Leopar”

Büyük Kediler “Leopar”

Vahşi kediler arasında kaplan, aslan ve jaguardan sonra gelen Leopar, dördüncü büyük kedidir. Leopar, dış görünüş açısından Jaguar'a oldukça benzer. Kahverengi tüylerinin üzerinde kahve-siyah benekleri vardır.

Leoparlar diğer büyük kedi türleri arasında en kısa bacaklara sahipler. Vücutları uzundur ve kafatasları görece büyüktür. Leoparlar görünüş olarak jaguarlara benzer, ancak benekleri daha küçük ve merkezinde siyah nokta bulunmaz. Tam yetişkin leoparların ağırlığı 37 ile 90 kg arasında değişebilir. Bir leoparın ömrü 12 ila 17 yıl arasındadır.  Dişi Leoparlar, erkeklerden daha kısa ve hafif bir vücut yapısına sahiptirler. Leoparların çok gelişmiş görme ve işitme sistemlerine sahiptirler. Kediler 200 kHz ile 100 kHz değerleri arasındaki sesleri duyabilirler. Bu da onların çok küçük sesleri dahi duyabilmeleri anlamına gelir.

Leoparlar etçil canlılardır. Büyük avların peşindedir ve onlarla beslenirler. Küçücük parçalara ayırıp çiğnemeden yutma özellikleri vardır. Leoparların insanlardan korktuğu ve mecbur kalmadıkları sürece insanlara yaklaşmadıkları bilinmektedir.

Keditörün Önerisi

Birman Kedisi

05.05.2021

Tüm dünyada özellikle Avrupa ülkelerinde herkes tarafından bilinen Birman Kedisi, ilk ...

Kediler Alemi

Manavgat’a Yardım Eli

30.07.2021

Manavgat yangın felaketine seyirci kalamayan Animallia Hayvan Hastanesi ekipleri bölgeye yardım ...

Kahraman Kedi Arthur

16.02.2021

Avustralya’da evlerinin arka bahçesinde ülkenin en zehirli yılanı tarafından saldırıya ...

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER