YENİLER >

Kedileri Sakinleştirme Yöntemleri

Kedileri Sakinleştirme Yöntemleri

Kedilerde hırçınlık olarak tanımlayabileceğimiz, bulunduğu ortamı domine etme veya saldırganca davranışlarda bulunma hali kedicilerin sık karşılaştığı bir durumdur. Kedilerimizde görülebilecek bu hırçınlık hali evcil dostlarımızın, diğer insanlara veya hayvanlara saldırmasına neden olabilir. Barınaklara veya sokaklara terk edilen birçok kedinin terk edilmesindeki en önemli sebeplerden biri bu agresiflik halinin engellenememesidir. Kediniz agresif ise, onu sokağa atmayın! Bu durumla ilgili çözüm önerilerimizi sizin için derledik.

Kedinizdeki agresyonun sebebini öğrenmek, sorunu çözmek için çok önemlidir. Agresyonu önceden bildirecek pek çok işaret vardır. Kedinizi gözlemlediğinizde, saldırıya geçecek bir kedi, daha harekete geçmeden yüzünden ve vücut duruşundan saldırıyı belli edecektir.

Gergin ve saldırıya hazır bir kedi;

Büyümüş gözbebekleri
Arkaya doğru yatırılmış kulaklar
Dik bir kuyruk
Tıslama, hırlama
Gergin bir vücut duruşuyla kendini belli eder.

Ne Yapmalı?

Erken müdahale edin

En iyi çözüm kediniz daha yavruyken onu yönlendirip eğitmenizden geçer. Oyun zamanı ısırıp tırmalamasını engellemek, fiziksel temastan kaçınarak onu oyuncaklara yönlendirmek en iyi çözümdür. Ayrıca köpek eğitiminde yaptığımız gibi doğru davranışlarını ödül mamalarıyla da pekiştirebilirsiniz.

Fiziksel temastan kaçının

Kediniz gerginken her türlü fiziksel temas evcil dostunuzun gerginliğini, endişeli ruh halini ve dolayısıyla saldırganlığını körükler. Bu sebeple kesinlikle fiziksel temasa girmemelisiniz.

Bulunduğu ortamı değiştirin

Kedinizin gerginliği ve agresifliği, bulunduğu ortamdaki bir nesneden kaynaklanıyor olabilir. Kedinizle fiziksel temasa girmeden önce çevresinde yapacağınız değişiklikler gerginliğini azaltmada çok etkili olabilir.

Feromon ürünleri kullanın

Kediniz size karşı agresif hareketler sergiliyorsa yada evcil dostlarınız evde iyi anlaşamıyorsa veteriner hekimlerin de tavsiye ettiği feromon ürünü Feliway’i kullanmanız fayda sağlayacaktır. Klinik çalışmalarda Feliway’in stresi azaltarak kedilerde gerginliği önlediği kanıtlanmıştır.

Birden fazla kediniz varsa onları ayırın

Evinizi birden fazla evcil dost ile paylaşıyorsanız ve birbirlerine karşı bir saldırganlıkları söz konusuysa bu durumda onları derhal birbirinden ayırmak ve tanışma süreçlerini zamana yaymak en doğru strateji olacaktır.

Ödül mamasıyla olumlu davranışını pekiştirin

Kedinizin sakin olduğu ve hatta kendini sevdirdiği zamanlarda bu sakinliğini pekiştirmek için onu özel mamalarla ödüllendirmeniz karakterinin bu yönde değişmesinde önemli bir adım olacaktır.

Yukarıda sözünü ettiğimiz bu çözüm önerilerinin sabırla ve zamana yayarak takip edilmesi sıkıntının çözümünde önemli bir adımdır. Bununla birlikte tüm bireysel çabalarınıza rağmen çözüme yönelik bir ilerleme göremiyorsanız tavsiyemiz, bir veteriner hekimden veya eğitmenden profesyonel yardım almanız. Zira hiçbir kedi ne kadar hırçın olursa olsun barınağa veya sokağa terk edilmeyi hak etmiyor.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Rol Model Olarak Kediler

10.08.2021

Birçok kedi sadece kedilere özgü olan hareketlerine hayran kalır. Kediler, özellikle rahatlama ...

Hamsterlar

03.08.2021

İnsanlar tarafından fareye benzetilen aslında farklı bir tür olan Hamsterlar, büyük ...

Elma ve Kedinin Faydaları

13.03.2021

1-Anti-Kanser Vücudu hayat emici kanserli hücrelerden koruyan güçlü anti-kanser yeteneklerine ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER