YENİLER >

Bitkileri Kedilerden Nasıl Korursunuz?

Bitkileri Kedilerden Nasıl Korursunuz?

Birçok kedi bitkileri yiyecek veya eğlence kaynağı olurken görürken, birçok kedi ise bir kum kabı olarak görür. Bu davranışların hepsi, özellikle evdeki kediler için, gayet normaldir.

Öncelikle küçük bitkileri devirmesi kolay olduğu için kedilerin ulaşamayacağı yerlere kaldırmanız gerekmektedir. Kediniz çok hareketli, sıçramayı ve tırmanmayı seven bir karakterdeyse bitkileri yukarı raflara koymak önlem almak için iyi bir seçenektir. Bitkilerinizi her ne kadar yüksek raflara ya da kapalı odalara koysanız da, meraklı kedinizi caydıramayabilirsiniz. Kediniz hala bitkileri rahatsız etmeye devam ederse, onları tavana doğru asın.

Çoğu kedi bir şey avladığını düşündüğü ve fazladan bir kum kabı olduğunu sandığı için bir bitkinin toprağını kazmayı sever. Kedinizin toprağı kazmasını engellemek için, toprağın üzerini taşlar ile dizin. Bu şekilde bitkiyi hem kedinizin patilerinden korumuş hem de rahatça sulamış olacaksınız.

Büyük bir yere kaldırmanız mümkün olmayan, kedinizin kolaylıkla ulaşabileceği bitkiler için, çam ya da limon gibi hoşuna gitmeyen kokulu spreyleri deneyebilirsiniz. Birkaç hafta boyunca her gün bitkinin yapraklarına ya da saksının çevresine püskürtün. Bu koku ve tat, kedinizi bitkilerden uzaklaştıracaktır.

Kediler kadife çiçeği, petunya, sardunya, yaprak güzeli ve lavanta çiçeği gibi bitkilerden uzak durur. Ayrıca kediler için gün zambakları, laleler, sümbül, ökse otu, birçok yılbaşı ağacı çeşidi, nergis, ormangülü, zakkum, sarmaşık ve potos gibi bitkiler zehirlidir. Bitkilerden zehirlendiği durumlarda kusma, salya akıntısı ve yutkunamama gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden veteriner hekimden yardım almalısınız.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Obezite Kedilerin de Sorunu!

16.09.2021

Obezite, günümüzde insanlarda sağlık sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biri.. ...

Kedici Ol, Terk Etme!

19.07.2021

Bazı insanlar, kedici olmanın ona ömür boyu huzurlu, güvenli ve sevgi dolu bir ortam ...

Lokum Kız - Banu Kalkandelen

09.04.2021

Yataktan uyuyamadığım için mi kalktım yoksa mutfakta beni bekleyen ay çöreğini yemek için ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER