YENİLER >

Hangi Durumlarda Veteriner Hekimden Yardım Alınmalı?

Hangi Durumlarda Veteriner Hekimden Yardım Alınmalı?

Kediler genel anlamda sağlıklı, hareketli ve dinç canlılardır. Ancak zaman zaman onların da sağlık sorunları yaşaması mümkündür. Üstelik onlar bu durumu anlatamazlar, geç kalınmış bir durum yaşamamak için veteriner kontrolleri aksatılmamalıdır.

Acil durumlarda zaman kaybetmeden veteriner hekimden yardım alınmalıdır. Acil olmayan durumlarda ise, kedinize veteriner hekiminin belirlediği belli zamanlarda, kontrolleri yapılmalıdır. Aşı ve kontrol muayeneleri aksatılmamalıdır.

Acil veteriner hekime başvurabileceğiniz durumları sizler için derledik;

Halsizlik

Eğer kedi günlük normal aktivitesinin çok gerisinde kalacak şekilde halsiz, uykulu ve uyuşuksa acilen veteriner hekime ulaşmak gerekir. Kediler düzenli aktivitelerine oldukça sadıktırlar. 48 saatten fazla süren halsizlik acil veteriner hekime danışılması gerektiğinin işaretidir.

Kusma

Kediler hassas canlılardır. Yedikleri bir gıda, soğuk alma, iç, parazit, tüy yumakları ya da viral hastalıklar kedinin kusmasına sebep olabilir. Bunun ayırımını en iyi veteriner hekim yapabilir. Tekrarlanan kusmalar tehlikeli durum oluşturabilir. 24 saatten fazla süren ve bu süre içinde tekrarlanan kusmalarda veteriner hekime başvurmalısınız.

İshal

Tek seferlik akut bir durum olarak meydana gelebileceği gibi oldukça önemli sebeplerden de oluşabilir. İshal 12 saat içinde birkaç defa tekrar ettiyse veteriner hekim müdahalesi için gecikmemek gerekir. İshal ciddi su kaybına sebebiyet verir.

Kanlı idrar

İdrar yolu ve böbrek problemleri evcil kedilerde yaygın görülen rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar idrarda hafif kırmızılık görmenize sebep olabilir. Hemen veteriner hekime başvurmalısınız.

İştahsızlık

Kediniz çok az miktarda yiyor veya yemek yemeyi tamamen reddediyorsa bu iştahsızlık belirtisidir. Kediler hasta olduklarında iştahları kapanır. Vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurmalısınız.

Yaralanma, yüksekten düşme

Kedinin ufak ya da büyük bir kaza geçirmesi olasılığı her zaman mümkündür. Oldukça hareketli ve meraklı olmaları başlarına birçok iş açabilir. Düşme, yaralanma gibi durumlarda evde müdehale etmeye çalışmak çok yanlıştır ve hayati riske sebep olabilir. Bu durumlarda hiç vakit kaybetmeden en yakın veteriner hekim kliniğine ulaşmanız gerekir. Kedinizin yüksekten düşmesine engel olmak için pencere ve kapılarınıza file taktırmalısınız.

Keditörün Önerisi

Kedili Filmler

08.08.2021

Bugün 8 Ağustos Uluslararası Kedi Günü. Bizde sizler için bugün kedinizle izleyeceğiniz ...

Kediler Alemi

Rol Model Olarak Kediler

10.08.2021

Birçok kedi sadece kedilere özgü olan hareketlerine hayran kalır. Kediler, özellikle rahatlama ...

Kedili Filmler

08.08.2021

Bugün 8 Ağustos Uluslararası Kedi Günü. Bizde sizler için bugün kedinizle izleyeceğiniz ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER