YENİLER >

Kediler Konuşulanları Anlar Mı?

Kediler Konuşulanları Anlar Mı?

Tüm kedicilerin bildiği üzere kediler insanların gözlerine bakarak miyavlar ve birşeyler anlatmaya çalışırlar. Biz onlarla konuştuğumuzda adeta cevap verirler. Peki kediler, insanların konuştuklarını anlıyorlar mı?

Kediler konuşmaları bir bütün olarak algılayamasalar da düşünüldüğünden daha çok kelimeyi anlayabilirler, daha doğru bir ifadeyle kelimeler ile bağdaştırdıkları deneyimi hatırlayabilirler. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde kedilerin 20 ila 40 kelimeyi anlayabildikleri, bazılarında ise bu sayının 50 kelimeye dek çıkabildiği gösterilmiştir. Yine de kendilerine söylenenleri ne denli kavrayabildikleri hakkında kesin bir bilgi yoktur.

Kediler kelimeleri anlamaktan daha çok çıkardığınız sesi ve vurguyu öğrenir. Kullandığınız kelimenin mama olduğunu düşünelim. Kediniz mama kelimesinin gerçek anlamını anlamaz, fakat kelimeyi duyduğunda mamanın geleceğini bilir. Aslında kedinizle konuşurken onun seçtiğiniz kelimelerin gerçek anlamını anlayıp anlamaması size bağlı. Vücut diliniz, kullandığınız ses tonu ve vurgulamalarınız söylediklerinizi anlamasına yardımcı olacaktır.

Kedilerle konuşmak iyi bir iletişim yöntemi. Fakat aklınızda tutmanız gereken en önemli husus, onunla konuşurken daha fazla vücut dili kullanmanız ve kelimelerin herbiri üzerinde ses tonunuzu vurgulamanız gereklidir.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kahraman Kedi

17.04.2021

Yavru kediyken bir kutuda nehre atılan kedi, onu kurtaran ve evine alan sahibinin epilepsi ...

Sadece Sevgi...

02.02.2021

Shafieva Svetlana Nikolaevna Kırgızistan’da yaşayan bir felinolog... Kırgızistan’daki ...

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER