YENİLER >

Kedilerin Yememesi Gereken 7 Yiyecek

Kedilerin Yememesi Gereken 7 Yiyecek

Kediler ailenin bir üyesidir. En yakın dostlarımız için en iyisini istememiz ve onları şımartmak istememiz oldukça normaldir. Ancak bazı yiyecekler kedilerin sağlığını ciddi şekilde tehlikeye sokabilir. Bu yazımızda siz Kedicilere, kedilerin yememesi gereken besin gruplarını anlatacağız.

Çiğ et, yumurta

Kediler evcilleştirilmeden önce çiğ etle beslenen, etobur canlılardı. Evrimsel olarak hala atalarının genetik özelliklerini taşıyan evcil kediler çiğ et yiyebilir mi? Son zamanlarda kedi ve köpeklerin biyolojik olarak uygun yani çiğ beslenmesi kısaca BARF diyetleri oldukça popüler. Her ne kadar biyolojik olarak çiğ beslenmeleri mantıklı gibi gelse de çiğ besinler evcil dostlarımız için risk taşır. Çiğ ette oluşabilecek bakteriler kedilerin ölümüne yol açabilir. Diğer çiğ gıdalar, kedilerde ishale, kusmaya ve uyuşukluğa neden olabilen E. coli bakterisi ve salmonella içerebilir. Evcil dostunuza bu patojenler bulaşırsa, ciddi sağlık sorunları yaratabilir.
Çiğ yumurta ise avidin adı verilen bir protein içerdiğinden, kediler için uygun değildir. Bu vücut tarafından emilirse, kediniz cilt sorunlarına ve donuk tüylere yol açan B vitamini biotinini artık kullanamayabilir.

Köpek maması

Evde kediniz ile beraber köpeğiniz de varsa ve kediniz arada sırada köpek mamasının tadına bakıyorsa bu sorun teşkil etmez. Birkaç tadım ısırığının kedinize zarar verme olasılığı yoktur. Ancak, kedi mamasından daha fazla köpek maması yerse, yani alışkanlık haline getirirse, bu bazı eksiklik semptomlarına yol açabilir. Kedilerin A vitamini, taurin ve araşidonik aside ihtiyacı vardır ve bu temel besinlerin tümü köpek mamasında bulunmaz veya yetersizdir.

Kediniz sadece köpek maması yerse ortaya çıkabilecek sorunlar şunlardır:

A vitamini eksikliği: cilt sorunları ve donuk, donuk tüy yapısı, ayrıca kas gerilemesi ve gece körlüğü Taurin eksikliği: görme azalması, kalp hastalığı, cilt ve deri sorunları, uyuşukluk Araşidonik asit eksikliğine bağlı karaciğer ve böbrek sorunları.

Çikolata

Biz insanlar genellikle çikolatayı çok lezzetli buluruz, ancak kakaolu bazlı yiyecekler, kediler için toksik olan iki madde içerir: teobromin ve kafein. Hem sütlü çikolata hem de bitter çikolata, kusma, ishal, vücut ısısında artış, hızlı soluma gibi tehlikeli semptomları tetikleyebilir. Evcil dostunuz nöbet geçirebilir. Eğer yanlışlıkla kediniz çikolata yerse, acilen veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Süt, peynir ve diğer süt ürünleri

Kediciler, bir kaseden süt veya krema yalayan yavru kedi görüntüsüne aşinadır. Gerçekte, kediler çoğu zaman laktoz intoleransı olduğu için süt ürünlerini tolere edemezler. İnek sütü ve ondan yapılan peynir veya krema gibi ürünler sindirim sistemini etkileyebilir ve kedilerde kusma, ishal ve kabızlığa neden olabilir.

Bu yavru kediler için de geçerli mi? Evet tabi ki! Veteriner hekimlerin tavsiyelerine göre katı mama yiyemeyecek kadar küçük olan ve anne sütü alamayan yavru kedilere özel kedi ikame sütü verilmelidir. Yetişkin kediler için gerekli tüm besinleri içerir ve sindirim sistemlerine zarar vermez.

Ton balığı

Hangi kedi ton balığı sevmez ki? Bu balık türünde, kedilerin sağlığı için ihtiyaç duyduğu bazı besinler eksiktir. Ayrıca ton balığının fazlası cıva zehirlenmesine yol açabilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi, genel olarak çiğ gıdalara dikkat etmelisiniz. Kediler, ister kediler için isterse insanlar için üretilmiş olsun, ton balığı bağımlısı olabilir. Tabii ki, kedinize arada sırada özel bir ödül olarak ton balığı verebilirsiniz, ancak kediler için uygun olan tuzsuz olanı tercih etmelisiniz.

Soğan ve sarımsak

Allium ailesindeki soğan, sarımsak, frenk soğanı ve pırasa gibi diğer sebzeler kedilerde kansızlığa neden olabilir. Çiğ, pişmiş, toz veya kurutulmuş olsun, sarımsak ve soğan kedilerin kırmızı kan hücrelerine zarar verebilir ve ayrıca mide bulantısı, mide ağrısı, kusma ve ishale neden olabilir.

Ekmek ve maya

Kediler arada bir bir parça ekmek yiyebilirler. Ancak neredeyse hiç yağ veya protein içermediği için çok az besin değeri vardır. Bu nedenle ekmek, normal ve sağlıklı kedi mamasının yerini tutmaz. Maya ve çiğ ekmek hamuru midede yükseldiği ve tehlikeli sindirim bozukluklarına yol açabileceği için kediler için uygun değildir.

Ne Yapmalı?

Çoğu kedinin çok meraklı olduğunu tezgahta veya lavaboda kalan yemekleri incelemeyi sevdiğini biliyoruz. Kediniz mutfakta kolayca masanın veya tezgahın üzerine atlayabiliyorsa, tehlikeli veya zehirli yiyecekleri onun erişemeyeceği bir yerde tutmanız iyi olacaktır.

Keditörün Önerisi

Kediniz Kaç Yaşında?

22.06.2021

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Esner?

14.09.2021

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...

Sıradan Kedi Yoktur

19.07.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...

Kış ve Kedi - Ahmet Özcan

01.03.2021

Bu hafta sonu da beklenen kar yağmadı. Kararsız bir hava. Kar yağıp yağmamakta kararsız. Ben ...

Marianna Zampieri

22.02.2021

“Gelinler ve onların kedilerinin yer aldığı düğün sonrası fotoğrafları yakalayan ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER