YENİLER >

Kedinizin Daha Uzun Yaşamasını Sağlayacak Öneriler

Kedinizin Daha Uzun Yaşamasını Sağlayacak Öneriler

Evlerimizin tatlı, sevimli, eğlenceli ve komik dostları. Ortalama ömürleri 12 ile 18 yıl arasındadır. Peki, onların ömürlerini uzatmak için neler yapabiliriz?

Kedilerin toplam yaşamını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu etkenlerden en önemlileri; yaşadığı ortam, beslenme kalitesi, kedinizin ırkı, kedilerin yaşam süresine etki etmektedir. Bu nedenle kedinizin yaşadığı ortama, beslendiği kedi mamalarına ve ırk özelliğine göre hastalıklara yatkın olup olmadığına özen göstermelisiniz.

Düzenli, rutin bakımları ve iyi beslenme ömürlerini uzatmak için çok önemlidir. Öncelikle cinsine göre kalıtsal bir hastalığı veya yatkınlığı olup olmadığını bilmelisiniz. Bir sokak kedisi sahiplendiğinizde ırkını belirlemek zor olsa da her kedi cinsinin kendine has özellikleri, genetik yatkınlıkları vardır.

Öncelikle yavruluktan itibaren düzenli aşılarını yaptırmak önemlidir. İleride oluşabilecek tehlikeli hastalıkların önünü kesecektir. Düzenli veteriner kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Ayrıca dişi bir kedinin kısırlaştırılması, kanser, pirometra, polikistik yumurtalıklar ve metritis dahil olmak üzere yumurtalık ve uterus hastalıkları riskini ortadan kaldırır ve ayrıca meme kanseri ve yanlış gebelik gibi hormon kaynaklı hastalıkların riskini azaltır. Erkek kedilerde ise, kısırlaştırma kanser de dahil olmak üzere testiküler hastalık riskini ortadan kaldırır ve testosteronun neden olduğu hastalıkların (örneğin prostatit, perianal adenomlar, perineal herniler ve benign prostat hiperplazisi) riskini azaltır. Kedinizin yaşına, boyutuna, ırkına ve kilosuna uygun vitamin, mineral ihtiyacını yeterli derecede karşılayacak kedi maması seçimi yapmanız önemlidir. Her mamayı her kediye vermek mümkün değildir. Tabi bunların yanında düzenli egzersiz, kedinizin sağlıklı bir ömür sürmesi için şarttır. Evcil dostunuzu stresten uzak tutmak için sevdiği eşyalar hep yanında olmalıdır. Bu, bir kedi tırmalama tahtası veya çok sevdiği bir oyuncak olabilir.

En önemlisi bolca sevgi!

Kediler hisleri olan canlılardır ve sevildiklerini anlarlar. Onlara bol zaman ayırmalı ve onları sevdiğinizi hissettirmelisiniz. Onların tüy ve kişisel bakımlarını ihmal etmemelisiniz. Bolca oyun oynamalı, sevgiyle kucaklamalısınız.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

5 Tekir Kedi Türü

03.09.2021

İnsanlar kedilerin çoğuna tekir cinsi derler. Ancak tekir bir kedi cinsi değil, üzerinde ...

Köpeklerde Havlama

07.08.2021

Köpekler yavruyken, homurdanma ve sızlama gibi sesler çıkarır. Peki, köpekler ne zaman ...

Manavgat’a Yardım Eli

30.07.2021

Manavgat yangın felaketine seyirci kalamayan Animallia Hayvan Hastanesi ekipleri bölgeye yardım ...

Tokyo’nun Dev Kedisi

09.07.2021

Tokyo’da Shinjuku Tren İstasyonu’ndan çıkanları meydandaki gerçekçi dev Calico kedi ...

Kedim Neden Isırıyor?

06.07.2021

Kediler bazen ısırma eğilimi gösterebilir. Kediciler iyi bildiği gibi bir anda koşup ...

Tarihte İz Bırakan Kediler

25.04.2021

Kedilerin çok zeki olduğu aşikar. Ayrıca hayatı çok daha iyi bir hale de getiriyorlar. Bazen ...

Kış ve Kedi - Ahmet Özcan

01.03.2021

Bu hafta sonu da beklenen kar yağmadı. Kararsız bir hava. Kar yağıp yağmamakta kararsız. Ben ...

Pire - Esra Bandırma

16.02.2021

İnsan popülasyonunun gün geçtikçe artıyor oluşu, dünyamızı daha kalabalık hale ...

Kedi İstasyonu Kuruldu

10.05.2020

Sokak kedilerin bakımı beslenmesi için kurulan Kedi İstasyonu Hatay'ın Arsuz İlçesinde ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER