YENİLER >

Kedilerin Sakladığı Sırlar

Kedilerin Sakladığı Sırlar

Kediler hakkında her şeyi bildiğinizi mi sanıyorsunuz? Onlar gizemli canlılardır ve insanlardan sakladığı bir takım sırlar vardır.

Kediler derin uykudan tam uyanıklık seviyesine bir anda direkt olarak geçebilirler. Derin bir uykudayken aniden açtığınız konserve mamanın sesine uyanabilirler. Uyku sırasında ses ve kokuları kayıt ederler.

Kediler gözleriyle severler. Bir kedi, gözlerini yavaş yavaş açıp kapıyorsa yani size göz kırpıyorsa bu onun sizi öptüğünün göstergesidir. Siz de gözlerini kırpıştırarak ona cevap verirseniz ve o da bu oyunu devam ettirirse bilin ki o sizi artık dostu olarak görmeye başlamıştır. Kedilerin gözlerini sakince açıp kapatmalarına ‘kedi öpücüğü’ denir. Bu durumu size gösteriyorsa çok şanslısınız, sizi çok seviyor demektir.

Kediler tatlı yiyeceklerin tadını almazlar. Aslen etobur oldukları için evcil kedilerin tat duyuları mutasyona uğrayarak tatlı molekülleri algılamamaya başlamıştır. Yani kediler tatlı yiyeceklerin tadını alamazlar.

Kedi mırıltısının, insan sağlığına birçok faydası vardır. Kedi mırıldamasının sizin sağlığınıza büyük katkısı olduğunu söylesek. Nitekim kediler 20-140 Hz aralığında mırlama titreşimleri yayar. Bu titreşimler tendon ve kas sakatlanmalarını rahatlatır, yaraların enfeksiyon ve şişlik riskini azaltır, kan basıncını düşürür, solunum güçlüğü semptomlarını azaltır. Hatta sırf bu yüzden kedi sahibi olan insanların 40% daha az kalp krizi riskleri vardır.

Sağlıklı yetişkin bir kedi, kendi boyunun 6 kat yükseğine kadar zıplayabilir.  Güçlü bacak kaslarına sahip oldukları için kendi boyunun 6 kat yükseğine büyük bir enerji ile zıplayabilir.

Kediler 100’den fazla ses çıkarabilir. Kediler birbirinden farklı çıkardıkları birçok ses ile dertlerini anlatırlar.

Dişi kediler her dört ayda bir 3 ile 7 arası yavru doğurabilir. Mart ayı çiftleşme ayı olarak bilinse de, kediler sadece mart ayında çiftleşmezler. Dört ayda bir kere doğum yapabilirler.

Kediler hayatlarının üçte birini yalanarak, üçte ikisini ise uyuyarak geçirir. Kediler için temizlik ve uyku çok önemlidir. Hayatlarının çoğunu uyuyarak geçirir ve temizliğe verdikleri önemle sıkça yalanarak temizlenirler.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Ağlar Mı?

12.09.2021

Kediler de tıpkı insanlar gibi duygularını belli etmek için birçok yöntem kullanır. ...

Kedinizin Güvenini Kazanın

07.06.2021

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER