YENİLER >

Kedim Kavgada Yaralandı, Ne Yapmalıyım?

Kedim Kavgada Yaralandı, Ne Yapmalıyım?

Kediler alanlarını korumak veya daha fazla alanda üstünlük kurmak için diğer kedilerle, hayvanlarla kavga edebilir ve zarar görebilir. En cana yakın kedilerin bile kavga edebileceğini unutmayın, aynı evde yaşayan kediler bazen yemek, oyuncak ve hatta insanını paylaşamadığı için bile kavga edebilir.

Kediler, özellikle dış alanlarda büyük köpeklerin saldırısına maruz kalabilir. Böyle durumlarda kedilerde bel ve boyun kırılmalarına da oldukça sık rastlanır. Bu tür saldırıya maruz kalan kedilerin yerden kaldırılması ve veterinere ulaştırılması sırasında çok dikkatli olunması ve hastanın ani hareketlerden uzak tutulması gerekir. Bazı yaralanmalar ise dışardan belli olmayabilir ya da farketmeyebilirsiniz.

Tüm kediler farklı olsa da, ısırılmış ve yaralanmış bir kedi muhtemel aşağıdaki belirtilerden birini veya birkaçını gösterecektir;

Topallık
Ağlamak veya hırlamak
Burun kanaması
Hareket etme isteksizliği
Deride apse oluşturan şişkinlik
İştah kaybı
Gözlerde sulanma
Letarji (uyku hali)

Ne Yapmalı?

Derin ısırık yaralarından dolayı oluşan kanamaların, ilk müdahale olarak tamponlanarak veteriner hekime ulaştırılması önemlidir. Evcil dostunuzu bir battaniyede sakin ve sıcak tutun, burnu ve ağzı nefes alabilecek şekilde açık olsun.

Isırık yaraları hayati tehlike yaratabileceği gibi, oluşabilecek komplikasyonlar açısından da önemlidir. Çünkü bu tür ısırık yaralarında ısırılan bölgedeki tüyler ve ısıran hayvanın ağzındaki bakteriler deri altı ve kas dokusuna inerek enfeksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle veteriner hekim müdahalesi gerektirir.

Kavga sonucu oluşan doku ezilmelerinde bölgedeki hasar fazla değilse genellikle bir kaç günlük dinlenme sonrasında kendiliğinden iyileşebilir. Yine kavga sonucu oluşan ancak derine inmeyen yaralanmalarda yani yüzeysel sıyrıklarda izotonik veya benzer bir antiseptikle bölgeyi temizlemek ve buna birkaç gün devam etmek yarayı temiz tutmak açısından önemlidir.

Unutmayın, kavgada yaralanan kediniz, olayın şokundan olduğu gibi ağrı ve acı nedeniylede saldırgan davranışlarda bulunabilir. Bu nedenle müdahale ederken hem evcil dostunuza hem de size bir zarar gelmemesi açısından dikkatli olmalısınız. Yaralanmanın ciddiyetini ve boyutunu her zaman farkedemeyebilirsiniz. Bu sebeple evcil dostunuz yaralandığında, onu en yakın veteriner kliniğine zaman kaybetmeden ulaştırın.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Nelerden Korkar?

13.08.2021

Özgür, başına buyruk takılmayı seven kediler, tıpkı insanlar gibi birçok şeyden ...

Kedilerin Mucize Patileri

12.08.2021

Dostunuzun bedenindeki en tatlı, en minik ve en mucizevi detaylardan biri olan patiler için sır ...

Kediler Gözleriyle Konuşur

03.08.2021

Kedilerin her hareketi bir mesaj, her hareketi bir olaydır. Onlar gözleriyle adeta konuşur, göz ...

Kedimin Kilosu Normal Mi?

15.07.2021

Kedim çok zayıf yada çok kilolu, ideal kilosu ne olmalı? Dediğinizi duyar gibiyiz. Kediciler ...

Nazar - Ferhan Yüksel

15.02.2021

Kedinizin genel beden tipini, potansiyel hastalıklarını ve ilerleme derecesini gözlerinden ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER