YENİLER >

Annesiz Kalan Yavru Kediye Nasıl Bakılır?

Annesiz Kalan Yavru Kediye Nasıl Bakılır?

Bir yavru kedinin annesinden ayrılması için ideal dönem 8 haftalık olduğu zamandır. Anne sütü yavru kedinin gelişimi için hayati önem taşıyan besinlerin yanı sıra, onu ilk haftalarda bulaşıcı hastalıklardan koruyacak olan antikorları da barındırır. Bu nedenle yavruları anneden erken ayırmak, onların pek çok sağlık sorununa karşı savunmasız kalmalarına yol açar. Ancak anne kedi öldüğü, hastalandığı, yavrularını reddettiği ya da bir nedenle onlardan ayrıldığı için yavruların bakımını üstlenmeniz gerekebilir.

Hayatın getirdiği üzere kaza, doğumun ardından ölüm, sağlık durumu kötüye giden ya da yavrularını terk eden bir anne varsa yavru kedi normal şekilde hayatına devam edebilir. Onlar için ihtiyaç olan beslenme, bakım ve rahat bir yuva olacaktır.

İlk olarak beslenme için anne sütü gereklidir fakat bu durumda yavru kediler için özel olarak tasarlanmış süt biberonların yardımı ile verebilirsiniz. Biberon ile sık sık beslenilmeli ve temizlenmelidirler. Aynı zamanda çok genç yaşta bir veteriner bakımına ve besin takviyesine gerek duyulur.

İlk müdahale ısınma

Annesiz bir kedi üşür. İlk yapmamız gereken onu ısıtmaktır. Yavru kediler yaklaşık 5 haftalık oluncaya dek kendi vücut ısılarını korumaktan acizdirler. En iyi yol, onu bir kıyafetinizin içine koyup, veteriner hekime gitmenizdir.

Veteriner hekim ziyaretinizden sonra yapmanız gereken, evin sakin ve üşümeyeceğinden emin olduğunuz bir yere yavru kediyi koymaktır. Naylon, muşamba gibi malzemeler kullanmaktan kaçının.

Beslenme

Beslenmesi için biberon ve anne sütünün yerine geçen bir ürün kullanmanız gerekecektir. Bu konuda da veteriner hekimden onu besleyebileceğiniz ürün konusunda yardım almalısınız. Yavru kediler ortalama 4 saatte bir beslenme ihtiyacı hissederler. Vereceğiniz mama ne soğuk ne de sıcak olmalıdır. Kokusunu alıp kendisinin biberona yapışmasını bekleyin. Eğer iştahsızsa zorlamadan, hafifçe ön dişleri arasına sokarak, ağzını açın ve biberonun ucunu ağzına yerleştirin.Biberonun 45 derecelik açı ile tutun.

Tuvalet

Yavru kedilere annesi, yalayarak tuvaletini yaptırır. Annesiz kalmış bir yavru kediyi, bir kağıt havlu üzerine sırtüstü kucağınıza yatırın. Ilık suyla hafifçe ıslatılmış bir pamukla karnından aşağıya doğru bastırmadan, yumuşak hareketlerle masaj yapın. Yavru tuvaletini yaptığında yine hafifçe ıslatılmış bir pamukla temizleyin ve güzelce kurulayın.

Keditörün Önerisi

2000 Yıllık Kedi Figürü

21.05.2021

Peru'daki Nazca bölgesinde inceleme yapan arkeologlar iki bin yıl öncesine tarihlenen bir kedi ...

5 Farklı Kedi Kişiliği

18.05.2021

Söz konusu kediler olduğunda çoğu insan tek bir basmakalıp karakterleri olduğunu düşünür. ...

Kediler Alemi

Sokaktayız - Galip E. Uzun

23.08.2021

Göz göze gelmek bile denemeyecek, olsa olsa göz değmesi, göz çarpması sözlerinin daha uygun ...

Kediler Neden Evden Kaçar?

23.07.2021

Kedilerin evden kaçması kediciler için kontrol altına alınması en zor korkuların başında ...

İkiz Kediler Var mı?

20.07.2021

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...

Kediniz İle Tatil Planı

19.07.2021

Tatile çıkmaya karar verdiniz ancak kedinizle ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Onunla ...

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER