YENİLER >

Kedilerde Yaygın Görülen Davranış Bozuklukları

Kedilerde Yaygın Görülen Davranış Bozuklukları

Başka bir canlıyla hayatı paylaşmak, aynı evde yaşamak insanlar için özel ve öğretici deneyimler sağlar. Ancak kedilerde davranış bozukluklarının önlenmesi söz konusu olduğunda, her iki tür için de yaşam standardının sağlanması çok önemlidir.

Peki, kedilerin doğası ve özelliklerinden hangi davranış bozukluklarının gelişebileceği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ister misiniz? Kedilerde yaygın görülen davranış bozukluklarını sizler için derledik.

Tüm türler gibi kedilerin de kendine özgü ve benzersiz bir doğası vardır. Kedilerin davranış bozukluklarını anlayabilmek için öncelikle onları iyi tanımalıyız. Kediler bölgeci ve bireysel canlılardır. Bağımsızlıklarına düşkün olduklarından soğuk ya da mesafeli olarak tanımlanırlar. Ancak bu doğru değildir. Sadece, insanlarla kendi istedikleri zamanlarda etkileşime geçmek isterler.

Kediler genellikle ortamlarının herhangi bir bileşeni değiştiğinde strese eğilimli olduklarından , uyaranlardan hangisinin kediyi strese soktuğunu belirlemek önemlidir. Strese giren bir kedide, davranış bozuklukları meydana gelebilir.

Kum Kabı Dışına Tuvalet Yapma

Kedilerde dışkılama, tuvaletin dışına veya belirli yerlere idrar yapma gibi davranışlar gözlemlerseniz, bunun birkaç nedeni olabilir; Çevrelerindeki bazı unsurlar onları strese sokuyor olabilir. Belki de kum kabını sevmiyor ya da kum kabı onları endişelendiren bir yerdedir. Kediler, gürültü kaynakları, güçlü kokular veya problem olduğunu fark etmediğiniz başka bir unsur nedeniyle stres yaşıyor olabilir.

Bölgesellik faktörüne göre, kısırlaştırılmamış erkek kediler daha yaygın olarak, bölgelerini işaretlemek için kum kabının dışına idrar yapabilir. Bu genellikle kedi, alanının işgal edildiğini hissettiğinde ortaya çıkar. Bu, bir insan veya eve yeni bir hayvanın girmesiyle olabilir. Kimyasal temizlik ürünleri gibi bazı kokular da bu içgüdüyü etkiliyor olabilir.

Ağrı veya böbrek sorunları gibi bir sağlık sorunu nedeniyle de bu davranışı sergiliyor olabilir. İdrar miktarı, rengi veya dışkının şekli ya da kıvamı sağlık sorunu düşünüldüğünde dikkat edilmesi gereken işaretlerdir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, veteriner hekiminize danışmalısınız.

Saldırganlık / Agresyon

Evcil kedilerde saldırganlık veya agresif davranışların birçok nedeni olabilir. Ayrıca bu durum, tırmalama veya hırlama gibi davranışlarla kendini gösterdiğinde, hazırlıklı olmak gerekir.

Alan korumak için saldırgan davranış, kedilerde davranış bozuklukları ile karıştırılmamalıdır. Diğer herhangi bir hayvan gibi, kediler de bölge veya kişisel alan istilası gibi bazı uyaranlara olumsuz tepki verir. Bunlardan kaçınmak için evcil dostunuzu tanımak en iyisidir, böylece ihtiyaçlarına saygı duyulabilir.

Aşırı Yemek / İştahsızlık

Aşırı, çok hızlı veya hiç beslenmemek, kedilerde davranış bozukluklarından birinin işareti olabilir. Bu konuda sıcaklık veya diğer hayvanların varlığı gibi kedinin yemek yediği çevresel koşulları dikkate almak önemlidir. Beslenme zamanındaki yiyecek miktarı da önemli olabilir. Örneğin , kedi hayatının bir noktasında aç kalmışsa, yemek kaygısı geliştirmiş olabilir. Öte yandan, dış bir faktör veya hastalık nedeniyle stres yaşıyorsa, iştahsızlık görülebilir.

Tırmalama

Kediler eşyaları, alanlarını işaretlemek, imza bırakmak, eski tırnaklarından kurtulmak veya gerginliklerini ifade etmek için tırmalarlar. Kendi mobilyalarınızın zarar görmesini istemiyorsanız, kedinize tırmalama direği gibi, kendisine ait bir eşya verebilirsiniz.

Kedilerdeki davranış bozukluklarını anlamak için öncelikle evcil dostunuzu iyi tanımalısınız. Stresin kaynağını bulduktan sonra kediniz için uygulayacağınız çözüm önerilerinden biri de feromon ürünleri kullanmak olacaktır. Feliway, kedilerin mutlu olduklarında yüz bölgesinden salgıladıkları ve yüzlerini sürerek çevreye dağıttıkları mutluluk feromonunun, doğala özdeş halidir. Kediler bu koku feromonu ile kendilerini rahat ve güvende hissederler. Feliway gibi feromon ürünleri ile kedinizin daha mutlu ve huzurlu olmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle onun yaşam standardını yükselterek, daha az stresle yaşamasına yardımcı olursunuz.

Keditörün Önerisi

Kediler Regl Olur Mu?

30.08.2021

Bir dişi kediniz varsa, en merak edilenlerin başında kedilerin regl olup olmadığı gelir. ...

Kediler Neden Mırlar?

27.06.2021

Kedisiz bir dünya düşünemeyenler... Yalnız değilsiniz. İlla bir kez olsun alıp beslemenize ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Esner?

14.09.2021

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...

Miyav Dili Ve Kedi Selamı

29.04.2021

University of Geeorgia’dan hayvan davranışları konusunda uzman olan Sharon Crowell-Davis, ...

Ünlü Kediler

27.04.2021

Uzaya gönderilen ilk ve tek kedi, Fransız Felicette’dir (Astro kedi) 1963 yılında ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER