YENİLER >

Yeni Kedi Sahipleri İçin Öneriler - Yasemin Ozan Ertuğrul

Yeni Kedi Sahipleri İçin Öneriler - Yasemin Ozan Ertuğrul

Yeni bir kedi sahibi olduğunuzda, sadece onun için en iyisini istersiniz. Hem siz hem de kediniz için evinizi nasıl olabildiğince misafirperver hale getirebilirsiniz? Kedinizin güvende, sağlıklı ve mutlu hissetmesine yardımcı olmak için ne yapabilirsiniz? İşte tüm yeni kedi sahiplerinin bilmesi gereken 10 harika ipucu.

1. Kedinizin Kendini Güvende Hissetmesine Yardımcı Olun

Kediniz ilk başta biraz utangaç olacak, bu yüzden evinizi olabildiğince sıcak tutmaya çalışın. Kedinizin gergin olması ve sizden saklanması tamamen normaldir. Kediler genellikle değişimden hoşlanmaz ve evinizdeki tüm yeni koku ve seslere alışması için zamana ihtiyacı olabilir.

Kedinize sığınabileceği ve kendini güvende hissedebileceği kendi odasını veya alanını vererek yardım edebilirsiniz. Oraya rahat bir yatak koyun. Bazı kediler bunalmış hissettiklerinde saklanabilecekleri kapalı bir yatağı tercih edebilir. Ayrıca, içine birkaç kedi nanesi oyuncağı ve yumuşak bir battaniye koyun.

Evin etrafına Feliway Classic difüzörleri takın, ideal olarak kedinizin en çok zaman geçireceği odada bir prize takın. Bu difüzörler, bir bölgenin güvenli ve emniyetli olduğunu belirtmek için bir kedinin saldığı feromonların doğala özdeş halidir. İlaçsız, kokusuz bir buhar salar. Kediniz kendini daha güvende hissettiğinde, tırmalamak ve idrar yapmak gibi stres tepkileri olasılığı azalır. Birden fazla kedisi olan evler için Feliway Friends ürününü seçebilirsiniz.

2. Veteriner Hekiminizi ziyaret edin

Kedinize bir veteriner hekim bulun, bir kontrol planlayın ve aşılarının güncel olduğundan emin olun. Ona da bir mikroçip taktırmayı düşünebilirsiniz. Kaçma ihtimaline karşı mikroçip numarasını ve yeni kedinizin fotoğrafını telefonunuzda saklayın.

3. Kedinizi Yavaşça Diğer Evcil Hayvanlarla Tanıştırın

Eve yeni bir kedi getirdiğinizde, onu köpeğiniz gibi diğer evcil hayvanlarınızla yavaşça tanıştırın. Yeni kedinizi ayrı bir odada tutun ve evcil hayvanlarınızı kapalı bir kapının iki yanında besleyin. Her bir evcil hayvanın battaniyesini diğer evcil hayvanın odasına koyun ve birbirlerinin kokularına alışmaları için odaları değiştirin. Sonunda, onları kapalı bir kapının her iki tarafında beslemeye başlayın ve ardından denetimli ziyaretleri deneyin. Her adımda vücut dillerini izleyin, böylece gerekirse onları ayırabilirsiniz.

4. Farklı Kum Kabı veya Kum Türlerini Deneyin

Genellikle kedi başına bir kum kabı veya fazladan bir kum kabı olması iyi bir fikirdir. Yeni kedinizin yeterli alana sahip olduğundan emin olun. Ayrıca farklı tipte kum ve kum kabı denemek isteyebilirsiniz. Bazı kediler daha yumuşak kumları tercih ederken, uzun tüylü kediler kürklerine yapışmayan kristal kumları tercih edebilir. Kediler kapalı kutuları, üstü açık kutuları, düşük kenarlı kutuları veya diğer çeşitleri beğenebilir. Kum kabını yoğun yaya trafiğinden veya yüksek seslerden uzak tutun. Kedinizin kumunu her gün temizlemeyi ve haftada bir daha derinlemesine temizlik yapmayı unutmayın.

5.Kaliteli Mamalar Kullanın ve Kedinizi Tehlikeli Şeylerden Uzak Tutun

Kediler yüksek kaliteli yiyeceklerle daha iyi büyür. Kediler için toksik olan insan yiyeceklerinden kaçındığınızdan ve sadece kediniz için güvenli olan ev bitkilerini evde tuttuğunuzdan emin olun. Kediler her şeyin içine girebilir, karıştırabilir. Bu nedenle temizlik ürünleri gibi kedinize zarar verebilecek her şeyi ortadan kaldırın.

6. Özel Su ve Mama Kaseleri Koyun

Kediler ihtiyaç duyduklarından daha az su içme eğilimindedir. Evinizin farklı yerlerine su kaseleri koyun. Bazı kediler akan su içmeyi tercih ettiği için su çeşmesi kasesini de deneyebilirsiniz, tadı onlar için daha iyidir.

7. Kediye Özel Mekan Yaratın

Kediler iç mekandayken daha güvenli olma eğiliminde olsalar da sıkılabilirler. Yeni kediniz için çekici ortam yaratın. Kedinizin tırmalaması için tırmalama ağaçları kurun. Kedinize dışarıda seyretmesi için küçük bir "kedi TV" vermek için perdeleri açın ve pencere tünekleri kurun. Ekstra eğlence için pencerenin dışına bir kuş besleyici koyun. Kedinizin oynayabileceği çok sayıda oyuncak (bazıları kedi nanesi ile) alın, etrafta olmadığınız zamanlar için etkileşimli oyuncaklar da alabilirsiniz.

8. Tırmalama Çubuğu Alın

Kedilerin; pençelerinin ölü dış katmanlarını çıkarmak, vücutlarını germek ve bölgelerini işaretlemeye yardımcı olmak için tırmalamaları gerekir. Tırmalama, mutluluk göstermenin veya stresi azaltmanın bir yolu da olabilir. Tırmalama çubuğu vermezseniz, kediniz halınıza veya mobilyalarınıza dönecektir. Kedinizin en fazla zaman geçirdiği odalara tırmalama ürünleri yerleştirin. Hem dikey hem de yatay tırmalama ürünlerini deneyin, çünkü bazı kediler yalnızca bir tür kullanır.

9. Açık Hava Eğlencesinin Keyfini Çıkarın

Kedinizle birlikte güvenli açık hava maceraları yaşayabilirsiniz. Kedinizin oynayabileceği kapalı bir açık alan oluşturun, örneğin bir kedi çadırı gibi. Ayrıca kedinizi arka bahçede tasmalı kısa bir yürüyüşe çıkarabilirsiniz.

10. Kedinizle Oynayın

Yeni kedinizle oynayarak çok zaman geçirin. Bu, beynini meşgul eder ve sosyalleşme becerileri geliştirmesine yardımcı olur. Etrafta tüylü bir değnek kovalamasını sağlayın ya da elinize bir ödül koyun ve kedinizi sizi koridorda bir aşağı bir yukarı kovalaması için teşvik edin.

Keditörün Önerisi

Kahraman Kedi Arthur

16.02.2021

Avustralya’da evlerinin arka bahçesinde ülkenin en zehirli yılanı tarafından saldırıya ...

Kediler Alemi

Ne Kadar Kedicisiniz?

06.03.2021

Bir internet sayfasında kedilerle ilgili ilginç bilgilerle olan test görünce, doğru ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER