YENİLER >

Kedilerde Hamilelik

Kedilerde Hamilelik

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma yaşı net olarak söylenemese de genellikle 6 ile 9 ay kadar sonra çiftleşme eğilimi göstermeye başlarlar. Kedilerde hamilelik hakkında gerekli bilgileri sizler için derledik;

Kediler bir yılda 3 kez doğum yapabilir ve her bir doğumundan 2 ile 5 arasında yavru kedi dünyaya gelir. Kedilerde hamilelik belirtileri, insanlardaki gibi değildir. 4. Haftadan sonra hamile olduğunu meme uçlarının koyu pembe renginden anlayabilirsiniz. Hamilelik belirtileri arasında; aşırı iştah ve karnına dokunulmasına izin vermeme gibi belirtiler de vardır.

Kedilerin 57 ile 67 gün süren hamilelik süreci vardır. Bu süreci tamamladıklarında 24 saat süren doğum aşaması başlar. Kediler doğum aşamasında içgüdüsel olarak gizli yerleri tercih ederler. Kedinizin doğum sürecinin başladığını fark ederseniz kedinize asla ama asla dokunmamalısınız. Kedinize doğum işlemi sırasında dokunmanız durumunda, kaslarını istemsiz şekilde sıkabilir ve bu durum yavruların boğulmasına, sakat kalmasına neden olabilir. Kedinizin doğum süreci 24 saatten fazla sürer ve bir anormallik fark ederseniz vakit kaybetmeden veteriner hekimden yardım almalısınız.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Köpeklerde Havlama

07.08.2021

Köpekler yavruyken, homurdanma ve sızlama gibi sesler çıkarır. Peki, köpekler ne zaman ...

Kedim Ünlü Olmak İstiyor

29.06.2021

Kedinizin fotoğrafları, videolarıyla dolu bir galeriniz var biliyoruz! Kediciler, onun her ...

Dumanlı Pars - Fulya Köse

12.02.2021

Dumanlı pars (Neofelis nebulosa) veya Bulutlu leopar, kedigiller (Felidae) familyasından ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER