YENİLER >

Kedi Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kedi Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kediler, bakımı kolay gibi gözüken ancak iyi bir bakıma ihtiyaç duyan canlılardır. Bir kedi ile aynı evi paylaşmadan önce tüm sorumluluklarınızı yerine getireceğinizden emin olmalısınız. Kediler hakkında doğru bilinen klişeleşmiş yanlışlar vardır. İşte bunları sizler için derlerdik..

Yanlış 1: Kedi tüyü kist yapar

Kedi tüyünün ciğere yapışması ve ardından ciğerde kist oluşması ile ilgili korku dolu hikayeyi mutlaka duymuşsunuzdur. Bu bilgi tam anlamıyla yanlıştır. Doğrusu, kedi tüyü asla kiste sebep olmaz. Kiste sebep olan şey, kedi tüyü üstündeki bir çeşit parazittir. Şunu söylemeliyiz ki, aşıları tam olan kedilerde bu parazitlerden bulunmaz. 

Yanlış 2: Kemik kediler için faydalıdır

Sokakta yaşayan dostlarımız dışarıda karınlarını doyurmak için kemik yiyebiliyorlar. Ancak bu onlar için faydalı değil aksine tehlikelidir. Sağlıkları açısından, mide ve bağırsak sorunlarına yol açabilir. Ayrıca kemik sert bir yapıya sahiptir, kedilerde diş kırılmasına sebep olabilir.

Yanlış 3: Çiğ et kediler için faydalıdır

Çiğ et verildiğinde, kediler bayıla bayıla yiyeceklerdir. Ancak bu tamamen yanlış bir davranıştır. Çiğ et kediler için faydalı değil, zararlıdır. Zira çiğ et çok fazla bakteri ve parazit içeriyor. Bu kedinizde hastalıklara ve zehirlenmelere sebep olabilir. Eğer kedilere et vermek istiyorsanız, haşlanmış ve yağsız et vermelisiniz.

Yanlış 4: Kediden insana parazit bulaşır

Kedilerden insanlara parazit bulaşabileceğine dair yanlış bir bilgi yaygın olarak bilinmektedir. Hatta sırf bu endişe dolayısıyla kedilerden korkan, uzak duran insanlar mevcut. Böyle bir şey söz konusu değildir. Aşıları ve parazit ilaçları tam yapılan kedilerden insanlara parazit bulaşmaz.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Rüya Görür Mü?

11.07.2021

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

Mezuniyete Doğru

02.06.2021

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim ve Öğretim Programları ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER