YENİLER >

Kedileri En Çok Ne Üzer?

Kedileri En Çok Ne Üzer?

Kediler hassas duygulara sahip canlılardır. Onların da üzüldükleri olaylar gerçekleşebilir. İnsanların yaptığı bazı davranışlar onları mutsuz edebilir. Peki, kedileri en çok neler üzer?

Terk edilmek

Kediler bulundukları ortama alışan, değişiklikten hoşlanmayan canlılardır. Onlarla aynı evi paylaşmaya başlamış ve bu duruma alıştırdıysanız, güvenini kazanmışsınızdır. Eve alınan bir kediyi terk etmek yapılabilecek en büyük kötülüktür. Kediler ev düzenine alıştıktan sonra dışarıya bir daha adapte olamazlar ve yaşama şansları çok zayıftır. Evcil hayvan edinme kararını alırken onunla bir ömür geçireceğinizden emin olmanız bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden birisidir.

Bakımlarının gerçekleştirilmemesi

Kediler çok temiz hayvanlardır. Kedilerin bakımlarına önem verilmesi, son derece hassas bir konudur. Temiz bir alan, temiz kum ve mama kaplarına sahip olmak isterler. Tüy bakımları, düzenli taranma ve ilgilenme oldukça önemlidir.

Yaşam alanı değişikliği

Sık sık değiştirilen yaşam alanı, onlara üzüntü verir.  Yaşadıkları alanın her detayını en ince ayrıntısına kadar ezberleyen ve yaşam alanının hakiminin kendisi olduğunu düşünen kediniz sık sık yaşam alanı değişikliği yaptığınızda şüphesiz ki üzüntü duyacaktır. Zorunlu ev değişikliği durumunda, yeni eve onun sevdiği eşyaları ve oyuncakları koyarak kolay alışmasını sağlayabilirsiniz.

Besin değeri az olan mamalar kullanmak

Kedilerin gelişmesi, büyümesi, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürebilmeleri için mama seçimi çok önemlidir. Besin değeri düşük mamalar hem kedilerin sağlığını tehdit ederken bir yandan da onları mutsuz eder. Piyasada bulunan ve içeriğinde ne olduğu beli olmayan mamaları kullanmamaya dikkat etmeniz bu noktada oldukça önem arz etmektedir.

Düzenli veteriner kontrolüne gitmemek

Her canlı doktora ihtiyaç duymaktadır.  Veteriner hekimler de evcil hayvanlarımızın doktorudur ve evcil dostlarımız neresinin ağrıdığını söyleyemeyeceği için, sık sık veteriner kontrolünden geçmelidir. Düzenli veteriner kontrolüne gidilmemesi durumunda kediniz yaşadığı problemlerin çözülmemesi sebebiyle üzülür ve ilerleyen aşamada büyük bir problemle karşı karşıya kalma riski ile yaşamını sürdürür. Bu durum kedinizin zarar görmesine ve yine strese girmesine sebep olabilir.

Yanlış Sevilmek

Kedileri sert bir şekilde sevmek son derece yanlıştır. Onların narin canlılar olduklarını unutmamalıyız. Onları sert şekilde sevmek, şiddetle aynıdır. Bu durum onların canını acıtacağı gibi, mutsuz olmalarını da sağlar.

İlgisizlik

Kediler oyuncu canlılardır. Onlara vakit ayırmalı, oyun oynamak için onlarla aktiviteler gerçekleştirmelisiniz. Kediler rutini seven canlılardır. Her gün aynı saatte onunla oyun oynarsanız, saati geldiğinde oyun için hazır sizi bekleyecektir. Ona vakit ayırmaz ve oyun oynamazsanız bu durum onu mutsuz eder.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedinizin Kişiliği Hangisi?

13.07.2021

Kedilerde insanlar gibi birbirinden farklı karakterlere sahiptirler. Kişiliklerine göre kediler ...

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

Kediniz Kaç Yaşında?

22.06.2021

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

Kedilerin Dolunay Korkusu

08.01.2021

Yapılan bir araştırmaya göre, kedilerin başına dolunay dönemlerinde ayın diğer ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER