YENİLER >

Araştırma: Kediler Bebek Ağlamasını Taklit Ediyor

Araştırma: Kediler Bebek Ağlamasını Taklit Ediyor

Her kedici bu durumu yaşamıştır. Evcil dostunuz yüksek sesle mırlıyor, mama istiyor ve istediğini alana kadar asla pes etmeyecek.. Çoğu kedi sahibinin fark etmeyeceği şey, kedinin akustik bir hile kullandığıdır.

Sussex Üniversitesi'nden Karen McComb'a göre , evcil kediler mırlamalarında hem sahiplerini rahatsız eden hem de onların besleyici içgüdülerine hitap eden üzgün bir ağlama sesi çıkartıyor.

Araştırmacılar, 10 kedinin mama istediğinde ve normal bir zamandaki mırıltısını kaydetti. 50 kişiden bu sesleri kulağa hoş gelme ve aciliyet bakımından sıralanması istendi. İnsanlar “talep mırlamalarını" daha acil ve daha az hoş olarak değerlendirdi. Kedi sahipleri, iki tür mırıltıyı ayırt etmede özellikle başarılıydı.

Current Biology dergisinde yayınlanan araştırmanın sonucuna göre; kediler mama istersen daha yüksek ve rahatsız edici bir sesle miyavlıyor. McComb, bebeklerin ağlamalarının benzer bir frekans aralığına sahip olduğunu söylüyor, yani 300 ila 600 hertz.

McComb, kedilerin “insanların doğuştan gelen, yavruları besleme bağlamında ağlamaya benzer seslere tepki verme eğilimlerini” kullanıyor olabileceğini söylüyor.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Neden Hapşırır?

19.08.2021

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kediler de insanlar ...

Kedim Neden Mama İstiyor?

26.06.2021

Sizin de kediniz hep aç ve yemek yemek için miyav sesleriyle peşinizden ayrılmıyor mu? Gün ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER