YENİLER >

Kırgızistan’da Bir Kedi: ‘İki’

Kırgızistan’da Bir Kedi: ‘İki’

Bir kenara sinmiş, acıdan gözlerindeki ışığı sönmüş daha altı aylık bir kediydi ‘İki’. Onu bulduğumda yaralıydı. Canını acıtmamak için önce ona mama ve su verdim. Mamayı çiğnemeden yuttuğunu görmek, beni oldukça üzdü. O kadar acıkmıştı ki, karnında ki yarasıyla hayatta kalmak için çırpınıyordu. İşte İki ile o gün yollarımız böyle kesişti. Neden mi adı İki?

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bir kedi olmak, çokta kolay değildir. Kışları aşırı soğuk, yazları aşırı sıcak geçen bir memlekette kedi olmak, hayata karşı mücadele vermek demektir. İki ile bundan dört sene önce bir ağaç dibine sinmiş, neredeyse gözükmeyecek kadar zayıf bir halde karşılaştık. Dikkatlice eğilip baktığımda karın bölgesinde, büyük bir yarası olduğunu fark ettim. O kadar bitkin, o kadar halsizdi ki… Önce ona dokunmakta tereddüt ettim. Çünkü yarası büyüktü, canı acıyabilirdi. Hemen mama ve su verdim. O kadar acıkmış ki mamayı çiğnemeden yuttuğunu görmek, beni derinden üzdü.

Onun için neler yapabilirdim? Hemen evimde bulunan kedi çantasını alıp geldim ve ona zarar vermeden içine koyup, veterinere götürdüm. O an fark etmemiştim ancak bacağında da büyük bir yara vardı. Veteriner hekim tümüyle ilgilendikten sonra tedavisinin 1 ay kadar sürmesi gerektiğini ve her gün kliniğe gelmemiz gerektiğini söyledi. Veterinerden çıkıp, İki ile eve geldik. O sıra daha adını koymamıştım.

İki mutlu, ben mutlu!

Her sabah 7 de Veteriner Kliniği’ne gidiyoruz. İki yavaş yavaş iyileşiyor hatta evde oyunlar bile oynuyoruz. O mutlu, ben mutlu yaşıyoruz derken hiç fark etmediğimiz bir şey oldu! Veteriner hekim İki’nin hamile olduğunu, hatta çiftleşirken bu şekilde yara aldığını söyledi. Bebekler geldi, gelecek derken tam 58 günün sonunda, 5 tane birbirinden tatlı bebek dünyaya geldi. İki doğum anında hep yanında bulunmamı istedi. Çünkü artık ikimizin arasında kuvvetli bir güven bağı ve dostluk vardı. Bebeklerle 4 ay geçirdikten sonra, gerçekten onları sevebilecek insanlar, yeni yuvalar buldum. Takipte kalacağımı belirterek onları emanet ettim...

Adı ‘İki’

Yaklaşık iki yılı ‘İki’ ile beraber geride bırakmıştık. Adını ‘İki’ koymamın sebebi, ‘Yuki’ adında bir kedim olması ve evin ikinci kedisi olarak gelmesiydi. Japonca’da ise ‘gitmek’ anlamına geliyordu. Bizde onunla her gün gittiğimiz veteriner kliğini unutmadık. O kadar akıllı, o kadar sakin bir kediydi ki İki.

Ne yazık ki iki yılı beraber geçirdik ancak o büyük bir hastalığa yakalandı. Adı gibi evin ikinci kedisiydi ve ömrü iki yıl kadar yetti. Onu kaybettiğimde yaşadığım acıyı anlatmamam pek mümkün gözükmüyor. Tarifsiz bir durum...

Şunu söylemek isterim ki; sokakta karşılaştığımız yardıma muhtaç hiçbir hayvana arkamızı dönüp gidemeyiz. Yaşadığımız dünyadaki sorumluluklarımız, hayvanlara yardım etmekle başlar. Onların karşımıza ne zaman, nerede çıkacağını asla bilemeyiz.

İçinizdeki hayvan sevgisi bol olsun!

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Köpeklerde Havlama

07.08.2021

Köpekler yavruyken, homurdanma ve sızlama gibi sesler çıkarır. Peki, köpekler ne zaman ...

Milli Gurur

03.08.2021

Zeki, çevik ve ahlaklı kadın sporcularımızla kızlarımızla gurur ...

Kedinizin Kişiliği Hangisi?

13.07.2021

Kedilerde insanlar gibi birbirinden farklı karakterlere sahiptirler. Kişiliklerine göre kediler ...

Kedi Masajı

09.06.2021

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER