YENİLER >

Kedilerin Egzersize İhtiyacı Var Mıdır?

Kedilerin Egzersize İhtiyacı Var Mıdır?

Fiziksel egzersiz her yaştaki kediler için önemlidir. İnsanlarda olduğu gibi, düzenli egzersiz yapan kediler genellikle hem fiziksel hem de duygusal olarak daha mutlu ve sağlıklıdır.

Kediler için egzersiz çok önemlidir. Çünkü onların enerjilerini atabilmeleri gerekmektedir. Yeterince egzersiz yapmayan kediler, geceleri fazla hareketlilik gösterir. Kedilerin her yaşta egzersiz yapmaları sağlıklı olmaları için önemlidir. Genç bir kedi gün içerisinde ne kadar aktif olursa, yaş aldığında sağlığı o kadar iyi olacaktır. Bu konuda Dr. Weinstein: ‘’Düzenli egzersiz, eklem hareket açıklığını korur ve kediler yaşlandıkça ve artrit geliştikçe özellikle önemlidir. Artritli kediler ayağa kalktıklarında sert veya topal olacaktır, ancak bu, hareket ettikçe düzelir” diyor.

Kedilerin kiloya yatkın yapıları olduklarını biliyoruz. Özellikle evde yaşayan dostlarımızda, fazla hareketsiz kalması sonucu obezite rahatsızlığı gözükebilir. Oyun oynamak, enerjisini atması konusunda iyi bir egzersizdir.

Dr. Richardson: ‘‘Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kedilerin yaklaşık %60'ı aşırı kilolu veya obezdir, bu da yaşam kalitelerini etkiler, oyun ve keşiften keyif almalarını zorlaştırır ve ayrıca diyabet, pankreatit ve artrit gibi tıbbi sorunlara da yol açabilir’’ diyerek hareketsiz kalan kedilerin obezite olabileceğini açıklıyor.

Evdeki kediler nasıl egzersiz yapmalı?

Kediler için en iyi egzersiz oyundur. Kediler karakterine göre farklı oyun türlerinden hoşlanırlar. Kediler doğal avcıdır. Onları hareket ettirmek isterseniz, bu yönlerini tetiklemelisiniz. Yeme içme gereksinimini bir oyuna çevirebilir, ona yemeklerini avlaması için fırsat sunabilirsiniz.

Tüm kediler için egzersiz önemlidir ancak bazı kediler diğerlerine göre daha hareketsizdir. Kediniz sadece mama kabı veya kum kabına gitmek için yerinden kalkıyorsa, onun günlük rutini haline gelecek bir egzersize ihtiyacı vardır.

Keditörün Önerisi

Kediler Kıskanır Mı?

13.08.2021

Kediler, evde yaşayan insanların her birine farklı şekilde davranırlar. Evdeki insanları ...

Tarihte İz Bırakan Kediler

25.04.2021

Kedilerin çok zeki olduğu aşikar. Ayrıca hayatı çok daha iyi bir hale de getiriyorlar. Bazen ...

Kediler Alemi

İkiz Kediler Var mı?

20.07.2021

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...

Kediler Rüya Görür Mü?

11.07.2021

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

Miyav Dili Ve Kedi Selamı

29.04.2021

University of Geeorgia’dan hayvan davranışları konusunda uzman olan Sharon Crowell-Davis, ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER