YENİLER >

Kedilerde Yaşlılık Belirtileri

Kedilerde Yaşlılık Belirtileri

Her canlının ortalama bir yaşam süresi vardır. Evcil dostlarımız kedilerin de ortalama 16 yıldır. Kedilerin hangi dönemde olduğunu anlamak ve ona göre hareket etmek çok önemlidir.

Bazı insanlar, kedi yaşının da köpek yaşı gibi 7 ile çarpılarak hesaplandığını öne sürüyor. Ancak kedi yaşının köpek yaşıyla karşılaştırmak son derece yanlış bir hareket.

Kediler, hayatlarının ilk 2 yılını çok hızlı bir şekilde büyüyerek geçirirler. Kedilerin insan yaşındaki karşılığını öğrenmek, onlara nasıl davranmamız gerektiği konusunda bilgi sahibi olmamızı sağlar. Kedinizin insan yaşına karşılık gelen yaşını öğrendiğinizde, bakımı ve sağlığı konusunda da gereken tedbirleri almak kolaylaşır.

Doğduktan sonra ilk 1 yıl kediler için son derece önemli. Genel anlamda en kolay kedi yaşı hesaplama kaba bir hesap ile bir kedinin ilk olarak 12 ayı toplamda 10 ile 14 insan yaşına eşit olarak kabul edilir.

Kedilerin iki yaşına geldiklerinde ise insan yaşına göre kıyaslandığı zaman ortalama olarak yirmi beş yaşında olurlar. Ayrıca iki yaşından sonrasında kedilerin büyümesi oldukça yavaşlar ve bu yaştan sonra da her bir yıl ortalama olarak 4 ya da 5 insan yaşına eşit olarak hesaplanır.

Kedileri yaşlarına göre sınıflandırıp ayrı kategorilere koymak gerekirse 1-7 yaş arası kediler erişkin, 7-10 yaş arası kediler senior , 10-14 yaş arası kediler yaşlı, 15 yaş sonrası kediler geriatrik kediler olarak sınıflandırılabilirler.

Kedilerde sağlıklı beslenme çok önemlidir. Yaş aldıkça bunun önemi daha da ortaya çıkacaktır. Yavruluk döneminden itibaren sağlıklı ve kaliteli beslenen kedilerde yaşlanma belirtilerinin daha hafif görülmesi ve kedinin daha sorunsuz bir yaşlılık sürmesi ihtimali her zaman daha olasıdır. Yaşı büyük bir kedi sağlıklı beslendiği için daha enerjik olabilir. Sağlıklı beslendiği için direnci kuvvetli kalır.

Artan yaşla birlikte kedilerin fizyolojisi, davranışları ve bazı hastalıklara karsı savunma mekanizması da büyük oranda değişir. Bu değişiklikleri fizyolojik yönden inceleyecek olursak gıdaları koklama ve tatma yetisinde düşme, yağ ve protein sindirme özelliğinin azalması, bağışıklığın düşmesi, cilt esnekliğinin, işitmenin ve stres toleransının azalması şeklinde durumu özetleyebiliriz.

Yaşlanmayı davranışsal olarak ele aldığımızda ise kedilerin önceden sorunsuz olarak halledebilecekleri günlük aktivitelerinde düşme, ağırlaşma ve isteksizlik göze çarpar. Yaşlanan kediler bu yaş aralığında sahiplerine daha bağımlı olarak yaşamlarını sürdürürken daha çok uyuyup daha az günlük aktivitede bulunurlar. Yemeklerini ya çok iştahsızmış gibi ya da çok aceleleri varmış gibi yerler. Oyun oynamak istemezler, seslerini daha az duyar hale geliriz. Tabii bu davranışsal bozuklukları hastalıkla da ilişkilendirmek yaşı itibari ile akılda bulundurulmalıdır. Bu konuda veteriner hekiminizden yardım almalısınız.

Uzun ve sağlıklı yaşlar görebilmesi için ona en büyük destekçi sizsiniz. Ona sağlıklı, mutlu bir hayat sunmalı ve her yaşının takipçisi olarak kalmalısınız.

Keditörün Önerisi

Kediler Regl Olur Mu?

30.08.2021

Bir dişi kediniz varsa, en merak edilenlerin başında kedilerin regl olup olmadığı gelir. ...

Kediler Alemi

Kedici Rutini

21.07.2021

Kediciler gün içinde kedisine nasıl vakit ayırmalı, neler yapmalı, bir gününü minik ...

Dumanlı Pars - Fulya Köse

12.02.2021

Dumanlı pars (Neofelis nebulosa) veya Bulutlu leopar, kedigiller (Felidae) familyasından ...

Hayvan Partisi

29.01.2020

Bu partiye üye olmak için hayvanları sevmeniz şart değil Türkiye’nin ilk ve tek Hayvan ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER