YENİLER >

Kedili Seyahat

Kedili Seyahat

Evcil dostlarımız seyahat etmekten hiç hoşlanmazlar. Genel olarak değişikliği sevmeyen kediler, ortam değiştirmeyi de hiç sevmezler. Yolculuk sırasında ciddi strese girer ve kendilerini güvende hissetmezler. Peki seyahate mecbur kaldıysak onlar için neler yapabiliriz?

En önemlisi bir yere kedimizle seyahat etmek zorundaysak bunu hangi yolla yapacağımızdır. Evcil dostlarımızın en az stresle bu yolculuğu atlatabilmesi için mümkünse araba ile gerektiğinde mola vererek seyahat etmek en doğrusudur. Uçak, kediler için çok yorucu ve strese sokucu bir ulaşım aracı olabilir. Uçak içi yanımızda olan kedimiz basınçtan oldukça fazla etkilenir ve bu korku onu strese sokabilir.

Peki Onlar için Neler Yapabilirsiniz?

Kedinizi seyahat esnasında taşıma çantasından çıkartmamalısınız. Bu onun güvenliği için önemlidir ayrıca bir ev kedisi, dış ortamda strese girebilir. Onunla sakince iletişim kurmaya onu sakinleştirmeye çalışmalısınız. Kedinizle temas kurabilirsiniz. Sizin yanınızda kendini daha güvende hissedecektir ancak rahatsız olursa rahat bırakmalısınız. Arada mola verip hava almasını sağlayabilirsiniz. Camları veya kapıyı açıp ona göstermek onu daha da strese sokabilir. Sık seyahat eden biriyseniz, küçük yaşlarda onu yavaş yavaş seyahate alıştırabilirsiniz. Yakın yerlere götürüp, geri eve dönme güvenini ona verebilirsiniz.

Tüm bunları uygularken, kedinizin kendini güvende ve sakin hissetmesi için veteriner hekimlerin de tavsiye ettiği feromon ürünlerini kullanabilirsiniz. Feliway, kedilerin mutlu olduklarında yüz bölgesinden salgıladıkları ve yüzlerini sürerek çevreye dağıttıkları mutluluk feromonunun doğala özdeş halidir. Kediler bu koku feromonu ile kendilerini rahat ve güvende hissederler. Seyahatten önce taşıma çantasına ve oyuncaklarına sıkacağınız Feliway ile evcil dostunuzun daha rahat bir yolculuk geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Keditörün Önerisi

Kediler Nelerden Korkar?

21.05.2021

Zaman zaman kedinizin bir şeylerden korktuğunu fark etmiş olabilirsiniz. Şimdi size kedilerin ...

Kediler Alemi

Kedinize Bunları Yapmayın!

29.08.2021

Kedinizle çok ilgilenmek istiyor, onu çok seviyorsunuz ama bazen doğru olduğunu düşünürken, ...

Sıradan Kedi Yoktur

19.07.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...

Pati Ülkesi - Arzu Aytan

15.05.2021

Ah yine sıkıntılı bir sabah. Duvar dibinden ağır ağır patilerimi sürüyerek yürümeye ...

Kitapçı Kedi

04.05.2020

İlk Okuma - KedilerUsborne Beginners – Cats – 2003Anna Milbourne / Çeviri: Alp ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER