YENİLER >

Kediler Nelerden Korkar?

Kediler Nelerden Korkar?

Özgür, başına buyruk takılmayı seven kediler, tıpkı insanlar gibi birçok şeyden korkabilirler. Kedilerin korkuları ve bu korkuların altında yatan sebepler nelerdir?

Kediler korktuklarında kaçma ve saklanma gibi davranışlar sergilerler. Ayrıca kıhlama sesleri ve titreme korkunun boyutunu anlamamızda bize yardımcı olacaktır.

Kediler karakterleri birbirlerinden farklı canlılardır. Kimisi çok korkak, utangaç olabilir. Kimisi ise sosyal, özgüvenli bir karaktere sahiptir. Ancak her iki karakterinde korktuğu birçok şey olduğu bir gerçektir. Korkuları ve onlarla başa çıkmada onlara yardımcı olmamız gerekmektedir.

Kedilerin korkularını yenmesine yardımcı olmanın ilk adımı onları tanımaktır. Bu basit bir görev değildir, bu nedenle minik dostunuzu tanımak için bir noktaya dikkat etmeniz önemlidir. Doğuştan utangaç olan bir kedi birçok şeyden korkabilir ve zamanının çoğunu saklanarak geçirebilir. Aynı zamanda, dost canlısı ve kendinden emin olan kediler daha az korku yaşayacaktır ve genel olarak korku veren olaylardan çok daha hızlı kurtulacaklardır.

Kedilerin korktuğu bilinen şeyler;

Salatalık


Kedilerin salatalık korkuları hakkında birçok video izlemiş olabilirsiniz. İnsanlara komik gelse de kedileri strese sokabilir ve ruh halinin bozulmasına sebep olabilir. Kedilerin salatalık korkuları doğada bulunan yılanlara benzedikleri için olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple tehlike sezdiği için korku yaşayabilirler. Kedileri salatalıkla korkutmak son derece yanlış bir davranıştır. Onların yersiz yere strese girip korku yaşamalarını sağlayacaktır.

Balonlar

Kedilerin çoğu balondan korkar. Belki bu korkuları hareket alanlarını kısıtladığından belki de tanımlayamadıkları bir cisim olmasından kaynaklıdır. Onları strese sokacak, korkutacak olaylardan uzak tutmalısınız.

Su

Kediler suyu sevmeyen canlılardır. Su sıçratmak, yıkamak onları rahatsız edecektir. Öyle ki suya maruz bırakıldıklarında ani korkma, titreme, kaçma ve saklanma gibi davranışlar sergileyeceklerdir. Kediler çok temiz canlılardır. Kendi kendilerini temizleyebilirler. İstisna olarak bazı kediler ve Van kedileri suyu sevebilir. Bu nedenle onları yıkamak veya su sıçratarak onları strese sokmak, doğru bir davranış değildir.

Elektrikli süpürge

Evde elektrikli süpürge çalıştığında kediler korkudan kaçacak yer ararlar. Bunun sebebi süpürgenin çıkardığı sestir. Kediler elektrik süpürgesinin sesinden korkarlar.

Saç kurutma makinesi

Saç kurutma makinesi çalıştırdığınızda kediler korkar ve oradan kaçarlar. Kediler o makinanın kedilerini içine çekecek olduğunu düşünürler. Kedinizin bulunmadığı bir yerde kapı kapalıyken kurutma makinesi çalıştırmanızı öneririz.

Yabancı İnsanlar

Kedilerin çoğu yabancı insanlardan korkar ve çekinirler. Güven duygusu oluşmadan insanlara yaklaşmakta tereddüt duyarlar. Güven duygusu onlar için önemlidir. Yabancı insanlar onlara tehdit unsurudur.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Tokyo’nun Dev Kedisi

09.07.2021

Tokyo’da Shinjuku Tren İstasyonu’ndan çıkanları meydandaki gerçekçi dev Calico kedi ...

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

10.04.2021

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER