YENİLER >

Dostlarımız İçin Aşılamanın Önemi

Dostlarımız İçin Aşılamanın Önemi

Dostlarımızın sağlıklı, iyi bir hayat sürebilmeleri için onlara neyin iyi geldiğini bilmeli ve ona göre davranmalıyız. Bu büyük sevgimizi onların ömürlerini uzatmak, onları mutlu etmek için kullanmalı ve onların bakımlarını aksatmamalıyız. Peki, aynı evi paylaştığımız dostlarımız için aşılama önemli midir?

Dostunuz veteriner ziyaretlerinden hoşlanmıyor olabilir. Bu ziyaretler onu strese sokuyor ancak sağlık kontrollerini rutin şekilde yerine getirdiğinizde veteriner korkusunda azalma olabilir. Aşılar henüz net bir tedavisi bulunmayan viral hastalıklara karşı kedi ve köpeklerin bağışıklığını güçlendirerek bu virüsler ile karşılaştıklarında hastalığa direnç göstermelerini sağlayan enjeksiyon tipi uygulamalardır. 

Dostlarınızın uzun yıllar boyunca sağlıklı yaşamasını istiyorsanız veteriner kontrolünde aşılarını yaptırmanız gerekmektedir.​

Bu virüslerin birçoğu bulaşıcı ve dirençli tiptedir. Kedi ve köpeklerin herhangi bir yolla vücutlarına girebilmeleri halinde doslarımızın aşı uygulamarı tam değilse ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme dahi sebep olabilirler. Aşılama basit bir mantık üzerine çalışır. Aşılama gerektiren virüslerin birçoğu ölümcüldür. Neredeyse hiçbirinin bilinen bir tedavisi bulunmaz. Bu nedenle kedi ve köpekleriniz aşılama gerektiren virüslerle karşılaştıklarında sadece semptom giderici ve bağışıklık güçlendirici bir hayatta tutma tedavisi uygulanabilir.

Kesin bir tedavisi olmayan tüm tehlikeli hastalıklar için tıpkı bizler gibi kedi ve köpeklerimizin de aşılanarak risk azaltılmalıdır. Aşılama dostlarınız için en az beslenme kadar önemli bir unsurdur.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Marianna Zampieri

22.02.2021

“Gelinler ve onların kedilerinin yer aldığı düğün sonrası fotoğrafları yakalayan ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER