YENİLER >

Kedilere Ödül Maması Ne Zaman Verilir?

Kedilere Ödül Maması  Ne Zaman Verilir?

Kediler ödül mamalarına bayılırlar. Onların iştahla yediği ödül mamasını görünce siz de mutlu olursunuz. Ancak ödül maması verilmesi gerektiği gibi, çok fazla vermek de zararlı olabilir. Hangi durumlarda verilmelidir?

Kedileriniz iyi birşey yaptığında, sözünüzü dinlediğinde ona ödül maması verdiğinizi biliyoruz. Ancak kediler köpekler gibi komut alma konusuna çok uygun canlılar değildir. Bu sebeple aslında kedileri ödüllendirmek için değil onların keyifleri yerine gelsin diye ödüllendiririz. Onlar da sevimlilikleri ve yaptıkları hareketlerle bu ödüle çoktan layıktırlar.

Bazı durumlara alışması için ödül maması faydalı olabilir. Örneğin; tuvaletini yapmak için kum kabını genelde kullanmıyorsa, kum kabını kullandığı bir an onu ödüllendirebiliriz. O da kum kabından çıktıktan sonra ödül maması geleceğini anlar ve tuvaleti için kumuna gider. Ancak bu mamalar sıradan zamanlarda çok fazla kullanılmamalıdır. Onun gönlünü almak, keyiflendirmek veya teşvik etmek amacıyla kullanılan ödül mamalarının devamlı ve fazlaca verilmesi sağlığı açısından risklidir.

Oldukça kalorili olan ödül mamalarının günlük ve haftalık önerilen tüketim miktarları genellike ambalajlarının üzerinde bulunur ve bu talimatlara uyulması gerekir. Devamlı tüketime uygun değildir. Siz yine de en temiz içerikli ödül maması ve miktarı hakkında veteriner hekiminize danışmayı ihmal etmeyin.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Rengarenk Akvaryum

12.08.2021

Akvaryumlar rengarenk oluşuyla, bulundukları yere muhteşemlik katan, içerisinde birbirinden ...

Köpeklerde Havlama

07.08.2021

Köpekler yavruyken, homurdanma ve sızlama gibi sesler çıkarır. Peki, köpekler ne zaman ...

Kedimi Yıkamalı Mıyım?

06.07.2021

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

Karoş

27.03.2021

Doktorum “Alma” demişti. “Onun sorumluluğunu kaldıramazsın, zaten yeterince problem var ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER