YENİLER >

Kedinizin Sağlığı İçin 8 Önemli Kural - Seda Tuncel

Kedinizin Sağlığı İçin 8 Önemli Kural - Seda Tuncel

Bir kediyle beraber yaşamak bazı sorumlulukları beraberinde getirir. Evcil dostlarınızın daha sağlıklı bir yaşam sürmesini istiyorsanız bu kurallara dikkat etmelisiniz.

Düzenli veteriner kontrolünü atlamayın

Aşı takvimine uyun, gerektiğinde veteriner hekiminizi ziyaret ettiğinizden emin olun. Bazen evcil dostlarımız olağan görünebilir, lakin altta yatan sağlık sorunları olabilir. Erken bir ziyaret, veteriner hekiminize erkek teşhis imkanı verir, böylelikle evcil dostunuzun sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Ona bir eş bulmayacaksınız, evcil hayvanınızı kısırlaştırın

Bazen evcil hayvanlarımızın anne ve baba olduklarını görmek istediğinizi biliyoruz :) Fakat evcil hayvanınızın sağlığı için, onları mümkün olduğunca genç yaşta kısırlaştırdığınızdan emin olun. Bu durum, belli hastalıkların riskini azaltacaktır. Ayrıca kediniz, kendine harika eşi aramak için evden kaçma ihtimalini de ortadan kaldırır.

Kedinize masaj yapın


Bazen kendimizi şımartmak için bir şeyler yaparız. Tıpkı bizim gibi evcil dostlarımız da şımartılmayı hak ediyor. Kedinizin mırrlamasını sağlayacak hafif bir masaj ile başlayın. Bu masaj, küçük böceklerin peşinden koşarak, oyun oynayarak ve zıplayarak geçen bir günün ardından, korkuyu azaltabilir ve kedinizin kaslarını gevşetebilir. Bununla ilgili ‘Kedi Masajı’ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

https://kedici.com.tr/post.php?pId=1000&ptype=blog

Evcil dostunuzu aktif tutun

Oyun oynamasına önem gösterin; kedinizin eğlenmesi ve oyun oynaması bedeninin, aynı zamanda da zekasının gelişmesini sağlayacaktır. Bonus olarak, kedinizle hareketli oyun oynayarak hem onun daha sağlıklı bir hayat sürmesini sağlayacaksınız hem de aranızdaki bağı güçlendireceksiniz.

Ne yediğine dikkat edin


50 bin köpek üzerinde yapılan bir araştırma, başka gruptaki köpeklere göre %25 daha az beslenen köpeklerin 2 farklı kategoriye yol açtığı sonucuna varmıştır: zayıf köpekler ve çok kilolu köpekler. Yağsız köpekler, benzerlerinden ortalama 18-24 ay daha uzun yaşıyorlar. Bu durum, kediler için de geçerlidir. Kedinizin öz denetimi varsa, özgür beslenme uygulanabilir, ancak kedinizin iştahı yüksekse, atıştırmayı seviyorsa ve kilo alıyorsa, beslenme biçimini denetlemek daha uygun olacaktır. Kilo değişikliğine her zaman için dikkat ettiğinizden emin olun. Kedilerde obezite ciddi bir sağlık sorunudur.

Diş sağlığına özen gösterin

İnsanlar gibi evcil hayvanların da dişlerinin bakıma ihtiyacı vardır. Tabi bunu uygulamak sanıldığı kadar kolay değil. 7 günlük diş fırçalama çabasını deneyebilirsiniz. Bu uzun bir süreç olabilir ve çok sabır gerektirir ve evcil hayvanınız başta direnebilir, huzursuz olabilir. Unutmayın, alışma süreci 2-3 ay sürebilir. Eğer başarılı olamazsanız, diş temizleyiciler veya çiğneme ürünleri gibi diğer alternatifleri de hekiminize danışarak kullanabilirsiniz.

Kedinizi güvende tutun

Evcil hayvanlarınızın ömrünü uzatmanın en kolay yollarından biri onları evde, güvende tutmaktır. Ömrü boyunca evde yaşamış kediniz, sokaktaki süratli şoförlerden, yırtıcılardan, köpeklerden veya art niyetli insanlardan zarar görebilir. Travmaya maruz kalabilir. Rota dışında dolaşmasına izin vermemeyi seçtiğinizde, hastalık taşıyan haşerelerle karşılaşma riskini de azaltmış olacaksınız. Dışarıdaki hayattan ayrı kalmasını istemiyorsanız, açık havada korunaklı bir alan oluşturabilirsiniz.

Kedinizi mutlaka tarayın

Kedinizin tüylerini taramak evcil hayvanınızın kendisini iyi hissetmesini sağlayabilir. Cilt tahrişi veya deride oluşan enfeksiyonlara karşı önleyici bir tedbir olan tarama rutinini hayatınıza dahil ederek evcil hayvanınızın sağlıklı olmasına yardımcı olun.

Keditörün Önerisi

Maymunlar

30.08.2021

İnsanlar tarafından merak uyandıran ve büyük sevgi toplayan maymunlar, görünüşleri ...

Tarihte İz Bırakan Kediler

25.04.2021

Kedilerin çok zeki olduğu aşikar. Ayrıca hayatı çok daha iyi bir hale de getiriyorlar. Bazen ...

Kediler Alemi

Kedileri En Çok Ne Üzer?

17.08.2021

Kediler hassas duygulara sahip canlılardır. Onların da üzüldükleri olaylar gerçekleşebilir. ...

Atatürk'ün Hayvan Sevgisi

19.05.2021

Mustafa Kemal Atatürk’ün her ne kadar üç köpeği olduğu bilinse de, hayvan sevgisi sadece ...

Alerjik Kedicilere Müjde!

06.04.2021

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay: "Kedi veya köpeğinize karşı alerji ...

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER