YENİLER >

Yetişkin Kedilerde Sosyalleşme

Yetişkin Kedilerde Sosyalleşme

Eğer yetişkin bir kedi ile beraber yaşama kararı alıyorsanız, ona sosyalleşmesi konusunda yardımcı olmalısınız. Yetişkin bir kedi, yavru bir kediye göre bulunduğu ortama daha zor alışabilir. Ancak alıştığında siz onun, o sizin vazgeçilmeziniz olacak!

Yetişkin bir kedi dışarıda veya bir önce ona bakan bir insan tarafından travma yaşadıysa, sosyalleşme konusunda biraz zorlanabilir. Çünkü ürkecek ve korkacaktır. Stresli davranışlar sergileyebilir. Sizin ona nasıl yaklaştığınız, onun için bir harita olacaktır.

Sizinle yaşamaya başlayan kediniz size alışmaya çalıştığı kadar, evde bulunan diğer minik dostlara da alışma sürecine girer. Eğer evinizde başka kedileriniz varsa onları yetişkin bir kediyle nasıl tanıştıracağınızda oldukça önemlidir. Eğer kedilerinizi birbiriyle tanıştırmakta ne yapacağınızı bilmiyorsanız veya aralarındaki uyumsuzluğu gidermek istiyorsanız daha önce bu konudaki yazımıza göz atabilirsiniz.

https://kedici.com.tr/post.php?pId=1159&ptype=blog

Sosyalleşme sürecinde kedi davranışları, yetiştirilme tarzlarına bakarak farklılık göstermektedir veya dışarıda yetişme durumuna bağlı olarak. Yetişkin kedilerde bulundukları yere alışmalarında biraz zaman ve sabır gerekmektedir. Eğer sabrederseniz sonunda beraber çok mutlu bir hayat ikinizi bekliyor olacak.

Yetişkin Kedilerde Görülen Sosyalleşememe Durumuna Karşı Çözüm Önerileri

En başta büyük bir sabır göstermelisiniz. Sonunun başarıya gittiğini unutmamalısınız. Ondan vazgeçmeyi bir an bile düşünmemelisiniz. Kediniz sosyalleşemiyor ve bir türlü ortama alışamıyorsa birkaç çözüm önerimiz var.

Kedinizi strese sokacak tavır ve davranışlardan kaçınmalısınız. Ona asla bağırma, vurma gibi eylemler göstermemelisiniz! Sorunun kaynağını bulmak, çözüme ulaşmak demektir. Onun sosyalleşmesine engel ne olduğunu, strese sokacak davranışların kaynağını tespit etmelisiniz. Bu kaynağı tespit edip, çözüme kavuşturmalısınız. Eğer evde iki veya daha fazla kediniz mevcutsa birine daha fazla ilgi göstermek, diğerini strese sokacaktır ve sosyalleşmesine engel olacaktır.

Sosyalleşme sürecinde başarılı olabilmek için, kedinizi ödüllendirmeyi ve küçük süprizler yapmayı ihmal etmeyin.

Keditörün Önerisi

Mezuniyete Doğru

02.06.2021

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim ve Öğretim Programları ...

Kediler Alemi

Palyaço Balığı

12.09.2021

Kayıp Balık Nemo'dan tanıdığımız Palyaço balıklarının şaşırtan özellikleri olduğunu ...

Kedi Ürolojik Sendromu

16.01.2021

Feline Urologic Syndrome (FUS) Kısaca FUS olarak bilinen bu sendrom idrar akıtıcı kanalın ...

Evcil Dostunuz Güvende Mi?

06.01.2021

Kediler bizim küçük dostlarımız ailemizin bir üyesi gibi.. Ülkemizde her yıl birçok ...

Kedi Kitabevi

06.05.2020

Kedi Kitabevi, kapıdan giren herkesin dikkatini çeken ‘okur dostlar grubu’nun yeni üyesi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER