Kedilerde Duyu

Kedilerde Duyu

Kedilerin insanlara göre duyuları daha keskindir. Onlar avcılık yeteneklerini de bu duyu organlarından almaktadırlar. Gelin kedilerin duyu organlarına bir göz atalım.

Görme Duyusu

Kedilerin görme açıları 200 derecedir. İnsanlarda ise 180 dir. Yani kediler baktıklarında insanlardan çok daha geniş açıda dünyayı görürler. Meraklı minik dostlarımız hareket eden şeyi anında görürler. Yaprak kımıldasa anında görür ve müdahale eder. İşte bu yüzden kediler harika bir avcıdır. Avcılık yeteceğinin çoğunu görme duyusuna borçludur diyebiliriz.

Dokunma Duyusu

Kediler insanlardan ve diğer pek çok türden farklı olarak aşırı hassas kıl kökü alıcılarına sahiptirler. Kediniz okşanmaya bile agresif tepkiler veriyorsa sebebi tam olarak bu alıcıların hassasiyetinden kaynaklanıyor! Kedilerde 24 adet bıyık bulunmaktadır. Kedilerin bıyıklarında duyu tüyleri bulunur. Duyu tüyleri sadece bıyıklarında değil aynı hassasiyetteki tüyler göz çevresi ve ön patilerinde bulunur.Bu tüylerden beyne gönderilen bilgiler işlenerek kedilerin gözleri kapalı olsa da çevrelerini görebiliyormuş gibi hareket edebilmelerini sağlar ve onlar çevreleri hakkında herşeyi bu şekilde algılarlar.

İşitme Duyusu

Kediler tüm ses frekanslarını net bir şekilde duyabilirler. Kediler kulaklarını geriye kadar döndürdüğünde, ensesinde de adeta iki kulakları varmış gibi bir görüntü olur. Kulak yapıları o kadar hassastır ki insanları duyamadığı en küçük sesleri anında duyarlar.

Koku Alma Duyusu

Kedilerde koku alma duyusu insanların tam 10 katı kadardır. Bu büyük farkın sebebi ‘sapan kemiğidir.’ Yoğun koku aldıklarında üst damağında bulunan sapan kemiği sayesinde daha fazla koku alabilmek için ağzını hafifçe açar.Kediler feromonları koklayarak kokuyu önce sapan kemiklerine gönderirler. Böylece çevrelerinde ki başka canlı ve cansız varlıklar hakkında ki tüm bilgileri edinirler.

Kedilerin vahşi yaşamda, dışarıda ki zor şartlarda hayatta kalmalarını güçlü duyu organlarına borçludur!

Keditörün Önerisi

Engelli Bir Kediyle Yaşam

08.10.2021

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen ...

Kediler Neden Masaj Yapar?

04.07.2021

Şunu söylemeliyiz ki kediniz size masaj yapıyorsa çok şanslısınız. Çünkü kediler ...

Kediler Nelerden Korkar?

21.05.2021

Zaman zaman kedinizin bir şeylerden korktuğunu fark etmiş olabilirsiniz. Şimdi size kedilerin ...

İyi Cüceler Cafe

03.07.2020

Kitaplar, oyunlar, oyuncaklar çocukların olduğu kadar bizim de birer parçamız... Bu ...

Kediler Alemi

Kediniz İle Tatil Planı

19.07.2021

Tatile çıkmaya karar verdiniz ancak kedinizle ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Onunla ...

Robot Kedi: Nicobo

22.04.2021

Japon elektronik üreticisi Panasonic, durduk yere gaz çıkaran ve bebek gibi konuşan sevimli ev ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER