YENİLER >

Basık Yüzlü Kediler Duygularını İfade Edemiyor

Basık Yüzlü Kediler Duygularını İfade Edemiyor

Kedilerin sevimli olmaları tesadüf değil. Nesiller boyunca onları özenle, severek besledik ve yetiştirdik. Ancak bu yetiştirmenin olumsuz bir tarafı da var. Bazı kedi dostlarımız duygularını gösteremedikleri, kalıcı somurtkan bir yüze hapsoldu.

Aralık ayında hakemli bilim dergisi Frontiers of Veterinary Science’de yayımlanan yeni bir araştırma, brakisefal (kısa kafalı) ve basık yüz tiplerine sahip ırkları yetiştirmenin bu kedileri korku, endişe veya acıyı uygun biçimde aktarma kabiliyetlerinden yoksun kıldığını öne sürdü. Buna göre söz konusu düz yüzlü ırklar, acı çekmeseler bile yüzlerini buruşturarak yaşıyor.

İngiltere’deki Nottingham Trent Üniversitesi’nden doktora sonrası araştırmacı ve makalenin başyazarı Lauren Finka, Live Science’a bu kalıcı yüz ifadesinin, sahiplerinin kedi dostlarının gerçekten acı çekip çekmediğini ayırt etmesini engellediğini söyledi.

İnsanların seçici yetiştirmesi yüzünden kedilerin yüzleri, diğer tüm fiziksel özelliklerinin çoğu gibi değişti. Yeni araştırma, hayvanlardaki sessiz iletişimde yüzün çok önemli olmasına  rağmen bu durumun kedilerin yüz ifadelerini nasıl değiştirdiğini inceledi.

Finka ve meslektaşları 2 binden fazla kedi fotoğrafındaki yüzlere ait verileri analiz eden bir bilgisayar algoritması kullandı. Algoritma, her fotoğraftaki yüzü inceledi ve ifadesiz mi yoksa somurtkan mı olduğuna dair puanlar verdi.

Çeşitli kedi soylarındaki nötr yüz ifadelerini, evcil british shorthair cinsi kedilerin yüz ifadeleriyle karşılaştıran Finka ve meslektaşları, düz yüzlü kedilerin tamamen rahatlamış olsa bile acı çekiyor gibi göründüğünü keşfetti.

Özellikle “Scottish Fold” isimli soy, somurtkanlık konusunda, gerçekten acı çeken “Shorthair” kedilerden bile yüksek puan aldı.

Basık yüzler, kedilerin sahipleriyle iletişim kurmasına da engel olabilir ve kedi sahipleri dostlarının gerçekten acı çektiği durumda bunu gözden kaçırabilir.

Keditörün Önerisi

Kedi Nefesi - Ferhan Yüksel

04.05.2020

Yeryüzündeki bütün hayvanlar gibi kediler de diyafram nefesi ile solurlar. Ömrümüzün ilk ...

Kediler Alemi

Kedilerin Tüy Bakımı

31.08.2021

Kedinizin tüylerinin bakımını düzenli yapmak oldukça önemlidir. Peki kedilerin tüy bakımı ...

Miyav Dili Ve Kedi Selamı

29.04.2021

University of Geeorgia’dan hayvan davranışları konusunda uzman olan Sharon Crowell-Davis, ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER