YENİLER >

Sinirli Bir Kedi Nasıl Sakinleştirilir?

Sinirli Bir Kedi Nasıl Sakinleştirilir?

Kediler tatlı, arkadaş canlısı ve sevimlilerdir. Ancak onlarında kızdıkları ve sinirlendikleri bir takım şeyler vardır. Sinirlenebilir ve saldırgan bir tavır içine girebilirler. Bu tür durumlarda, sakinleştirmek için neler yapmalıyız?

Kediler masum bakışlı canlılarken bir anda ‘kıh’ sesleri ile saldırgan bir tavır içine girebilirler. Bunun bir çok sebebi vardır ancak genel başlıklar altında sinirlendikleri olayları ve neler yapmamız gerektiğini toplayabiliriz.

Korku ve Endişe

Kediler endişe ve korku içindeyken yaşadığı stresten dolayı agresif hale gelebilirler. Mekan değişimi, ayrılık kaygısı gibi sorunlarda kedilerde saldırganlaşmaya yol açmaktadır. Önce onun bu davranışı tetiklemesine neden olan etkeni bulmakta fayda var. Eve gelen giden misafir, yeni bir yere taşınmak, başka bir kedi ile aynı ortamda olmak istememesi gibi sebepler varsa bunları çözüme kavuşturmalı ve stresini en aza indirmelisiniz. Kedilerin korktuğu olaylar ortadan kalkmadan stresli davranışları bitmeyecektir.

Yetersiz veya aşırı uyarılma

Kediniz yeterince ilgi görmüyorsa ve bu konuda yaptığı davranışlarla sizin dikkatinizi çekiyorsa, sinirlenebilir. Kedilerin yalnız olduğu ve insanlar tarafından rahatsız edilmek istemediği bir efsanedir. Yalnız kalmak istedikleri zaman onlar zaten sizden uzaklaşırlar. Sonuçta 18 saate kadar uyuyan canlılardır. Çok fazla ilgilenmede onların strese girmesini ve sinirlenmesini sağlayabilir. Onlara ilgimizi göstermeli ancak yalnız kalmak istedikleri zamanlarda da saygı duymalıyız.
Kedinizi çok yalnız bırakırsanız ve onunla ilgilenmezseniz bu onu saldırgan bir hal içine sokabilir ve yaklaştığınızda artık sizi ısırıp, tırmalayabilir.
Bu gibi durumlarda kedinize daha fazla zaman ayırarak, onun güvenini kazanmalısınız.

Hastalık ve ağrı

Ağrı, bir kedinin normal kişiliği olmayan şekillerde davranmasına sebep olabilir. Hasta olduğunda insanlara ve hayvanlara karşı oldukça huzursuz olabilir. Çünkü sadece dinlenmeye ve iyileşmeye ihtiyaçları vardır. Yalnız bırakılmayı bildiği tek yol, insanları ve diğer hayvanları uzak tutmak için agresif olmaktır.Bu gibi durumlarda hemen veteriner hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Kedilerde de tıpkı insanlar gibi, erken teşhisle hayat kurtarılır.

Sakinleştirmek için neler yapmalıyım?

Öncelikle sorunun neden olduğunu tespit etmelisiniz. Kaynağın sebebini bulmak, çözüme ulaşmak için iyi bir adımdır. Kedinin kaygısının kaynağına ulaşmalısınız ve kaygıyı gidermelisiniz. Veteriner hekiminizi ziyaret etmeniz gerekmektedir. Çünkü kaygının sebebi bir hastalıksa bunun teşhisi en erken şekilde konulmalıdır. Kedinizin vücut dilinin daha fazla farkına varmak, kedinizle vakit geçirmek ve ne zaman yalnız kalması gerektiğini bilmek, kedinizin daha rahat ve daha mutlu olmasına yardımcı olacaktır. 

Keditörün Önerisi

Kahraman Kedi

17.04.2021

Yavru kediyken bir kutuda nehre atılan kedi, onu kurtaran ve evine alan sahibinin epilepsi ...

Kediler Alemi

Karıncalar

29.08.2021

Çalışkanlıklarıyla nam salmış karıncalar, kendilerinin 10 katı ağırlığını nasıl ...

Kedinizin İsmi Ne Olsun?

09.07.2021

Kedinizle bir yola çıktınız, artık beraber yaşamaya karar verdiniz. Ama bir şey eksik minik ...

Bizler Büyük Kedileriz

05.07.2021

İngiltere’de yapılan bilimsel bir araştırmada, kedilerin insanları kendilerinden büyük bir ...

Kedilere Kişilik Testi

14.06.2021

Amerika’da 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin ...

Marianna Zampieri

22.02.2021

“Gelinler ve onların kedilerinin yer aldığı düğün sonrası fotoğrafları yakalayan ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER