YENİLER >

Kediler Fare Avlamada Yetersiz Kaldı

Kediler Fare Avlamada Yetersiz Kaldı

79 gün süren araştırmanın sonunda kedilerin fare avlamaya istekli ve yeterli olmadıkları ortaya çıktı. Kediler fare avlama konusundaki yetenekleri ile bilinirken bu araştırma herkesi şaşırttı.

Matthew Taub, Atlas Obscura için Fordham Üniversitesi'nden Michael Parsons liderliğindeki araştırmacıların Brooklyn'deki bir atık yönetim tesisinde bulunan fareleri gözlemlemek için beş aylarını harcadıklarını söyledi. Araştırma ekibi başlarda hayvanların davranışlarını havada ki kimyasalların etkilemesini incelemek için orada bulunsalar da, sonrasında kedi ve fare arasında ki etkileşimi incelemeye karar verdiler.

Sonuçlarda beklenilen olmadı!

79 gün süren araştırma süresinin sonunda tesiste ki yüz elli fareden sadece üçünü yakalamayı başarmış ve ikisini öldürmüşlerdir.

Araştırmacılar 306 kamera kayıtlarını izlenmesiyle, kedilerin yirmi takip işlemi yaptığını ve bunların sadece üçünde yakalamayı başardığını gördü. Kamera kayıtlarına yansıyan görüntülere göre kediler fareleri kovalarken, fareler durduğunda kedilerin de durduğunu gördüler.

Bilim adamlarına göre kediler farelerin peşinden koşmaya çokta istekli değil. Hazır mama veya kuş avlamak onlar için daha kolay. Fare avlamak onları zorlayan bir av yöntem.

Keditörün Önerisi

Kedinizin İsmi Ne Olsun?

09.07.2021

Kedinizle bir yola çıktınız, artık beraber yaşamaya karar verdiniz. Ama bir şey eksik minik ...

Kediler Alemi

Hamsterlar

03.08.2021

İnsanlar tarafından fareye benzetilen aslında farklı bir tür olan Hamsterlar, büyük ...

Kedi Hali - Yeşim Uludağ

08.03.2021

Çimenler hep ıslaktı bu sabah. Patilerim yetmezmiş gibi göbeğimin tüyleri de ıslandı ama ...

Kahraman Kedi Arthur

16.02.2021

Avustralya’da evlerinin arka bahçesinde ülkenin en zehirli yılanı tarafından saldırıya ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER