YENİLER >

Kediler Neden Evden Kaçar?

Kediler Neden Evden Kaçar?

Kedilerin evden kaçması kediciler için kontrol altına alınması en zor korkuların başında gelir.Dış kapı, pencere gibi açık kalan alanlardan sessizce çıkıp gidebilirler. Evde çok mutlu olan, kendini o eve ait hisseden kedilerde bile bir süre sonra bu kaçma eğilimi görülmektedir. Ama neden?

Neden evden kaçmak istediğini tespit etmek en önemli faktördür. Kediniz için en güzel ortamı sağlamanız, güvenli alan oluşturmanız bazen onlar için yeterli gelmez ve her buldukları açıklıktan dışarıya kaçmak isterler. Bunun bir çok nedeni olabilir.

Kediler evden neden kaçar?

Evcil kedilerin içgüdüleri, vahşi doğada yaşayan kedilere oranla daha az baskınlık gösterse de bu içgüdülerin tamamen yok olduğunu varsaymak büyük ve hatta tehlikeli bir yanılgı olabilir. Ev ortamında aç kalmayan kedileriniz yine de hep avlanma içgüdüsüyle yaşar ve bu yönde hareket etmek isterler.

Keşif onlar için vazgeçilmez bir duygudur. Kediler çok meraklı canlılardır. Her an yeni şeyleri tanımak isterler. Uçan kaçan her şeye merakları vardır. Bir keşfe çıkmak için evden kaçmaları mümkündür.

Kaçmak istemelerinin bazen en önemli nedeni çiftleşmek istemeleridir. Bu döneme girdiklerinde kediler dışarıya çıkmak isterler. Onları kontrol altında tutmak her zamankinden daha zor hale gelebilir.

Evden kaçmaya çalışan kedileri durdurma yolları

Kedinizi bu yönde eğitmeye çalışabilirsiniz. Bu gibi kaçma durumlarında ona ‘hayır’ derseniz yaptığı harekete tepki gösterdiğinizi anlar. Eğer eyleme devam ediyorsa ellerinizi bir kere çırpabilirsiniz. Gitmesine izin vermediğiniz kedinize eve döndüğü için bir ödül maması vermelisiniz. Bu onun evde olmasının doğru bir davranış olduğunu kavramasına neden olacaktır. Sonuçta onun için en güvenli alan evidir.

Evde onların eğlenceli vakit geçirmesini sağlayın, dışarda keşif yapma isteği durulacak, evde keşif yapmanın keyfine varacaktır. Kediniz biraz heyecan istiyor!

Tüm güvenlik tedbirlerini almanız gerekmektedir. Kapı, cam kapalı olduğundan emin olunmalı, pencere, balkon gibi yerelere mutlaka tel şeklinde güvenlik önlemi alınmalıdır.

Keditörün Önerisi

Kedi Zekasını Anlamak

20.05.2021

Geçenlerde 5 yaşındaki bir çocuğa neden kedileri sevdiğini sordum. "Çok tatlılar" diye ...

Kediler Alemi

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

10.04.2021

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER